Acasă Sport RCM Timișoara – la un punct de primul loc după victoria în...

RCM Timișoara – la un punct de primul loc după victoria în fața campioanei

RCM Timișoara a reușit să învingă fără drept de apel în etapa a XIII-a campioana din Baia Mare, bănățenii apropiindu-se astfel la un singur punct de primul loc în SuperLiga de rugby masculin. Elevii lui Chester Williams au demonstrat că se pot bate pentru titlul de campioană anul acesta, victoria în fața băimărenilor fiind una categorică. Galben-negrii și-au luat revanșa pentru înfrângerea suferită în tur și au câștigat partida disputată în Timișoara cu o diferență de 12 puncte. RCM Timișoara nu a avut milă de echipa campioană și a punctat pentru prima dată în minutul 18. Până la pauză atacul bănățenilor a mai pus puncte pe tabelă, pentru ca după primele 40 de minute de joc scorul să fie 29-0 pentru bănățeni. În actul secund, elevii lui Chester Williams s-au mulțumit să păstreze avantajul luat încă din prima repriză, astfel că jocul galben-negrilor s-a bazat mai mult pe apărare. Echipa vizitatoare a reușit să înscrie un eseu, pentru ca la final scorul să fie 29-7 pentru băieții lui Chester Williams. Marcatorii echipei timișorene în derby-ul contra celor din Baia Mare au fost Fercu, Kinikinilau, Lemnaru, Lazăr și Calafeteanu, cel din urmă reușind să-și consolideze locul doi în clasamentul marcatorilor din SuperLiga, având 89 de puncte marcate în acest sezon. La finalul meciului, antrenorul galben-negrilor, care și-a sărbătorit ziua de naștere chiar în ziua partidei, a declarat că este fericit de rezultatul obținut de elevii săi, deși aceștia au jucat bine doar în prima repriză. În ultima etapă dinaintea play-off-ului, fază în care timișorenii sunt calificați, RCM Timișoara va juca în deplasare contra celor de la CS Poli Agro Iași, sâmbătă, 11 august.