Acasă Sport RCM Timișoara rămâne pe trei și după victoria cu CSA Steaua

RCM Timișoara rămâne pe trei și după victoria cu CSA Steaua

rugby 7Jucătorii formației RCM Timișoara au reușit să-și ia revanșa pentru înfrângerea suferită în meciul din tur împotriva celor de la CSA Steaua București și s-au impus în meciul din etapa a X-a cu scorul final de 29-13.

Bănățenii au jucat sâmbătă pe teren propriu partida contra grupării din capitală, rezultatul final ajutând echipa timișoreană să se apropie la două puncte de lidera SuperLigii, CSA Steaua. Determinarea galben-albaștrilor de a câștiga s-a făcut vizibilă încă din startul partidei, însă bucureștenii au știut să respingă atacurile RCM-ului, astfel că la pauză tabela a indicat scorul egal de 10-10. Primele puncte ale timișorenilor au fost aduse de Vlaicu și Calafeteanu, iar Fercu a înscris primul eseu al meciului. Partea secundă a început cu echipa condusă de Chester Williams în atac, însă Steaua a preluat avantajul. Morrison, printr-un eseu, a readus Timișoara în joc, pentru ca peste câteva minute Lazăr și Calafeteanu, printr-o transformare, să decidă echipa câștigătoare. Al patrulea eseu al bănățenilor a fost marcat de McGrath, iar Calafeteanu, printr-o transformare, a stabilit scorul final. Partida dintre RCM Timișoara și Steaua București s-a terminat 29-13, galben-albaștrii demonstrând că au o condiție fizică foarte bună, precum și o bancă de rezerve care poate câștiga un meci greu. Partida contra steliștilor a fost ultima înaintea unei pauze de două săptămâni, următorul meci al rugbyștilor timișoreni fiind pe 25 mai, contra celor de la Farul Constanța.