Acasă Sport Rezultat mare pentru handbaliştii bănăţeni

Rezultat mare pentru handbaliştii bănăţeni

Lupta pentru evitarea retrogradării se apropie de final pentru formaţia CSU Politehnica Municipal Timişoara, bănăţenii fiind foarte aproape de o prezenţă şi în sezonul viitor în prima ligă handbalistică. Băieţii antrenaţi de Nedeljko Vukovic au jucat un meci foarte greu în cadrul etapei cu numărul XXIV din Liga Naţională, împotriva ocupantei poziţiei a doua în campionat, HC Odorhei. Rezultatul alb-violeţilor în faţa echipei din Maramureş poate fi considerat o adevărată performanţă, având în vedere că pe terenul celor din Odorhei, vicecampioana României, UCM HC Caraş-Severin, a pierdut în partida din acest retur. Jucând cu sabia retrogradării deasupra capului, handbaliştii din Timişoara au mers în sala din Târgu Secuiesc cu gândul la un rezultat ce ar putea să salveze un sezon dezamăgitor făcut de echipa bănăţeană. Formaţia gazdă a început tare partida şi a marcat repede, dând impresia că nu va avea nicio problemă în faţa unei formaţii aflate în coada clasamentului. Bănăţenii însă nu s-au dat la o parte şi au reuşit să joace un handbal curajos şi totodată exact, menţinând scorul strâns. La finalul primelor 30 de minute de joc, alb-violeţii au fost la un gol în spatele celor de la Odorhei. Repriza secundă a început mai bine pentru echipa gazdă, aceasta reuşind să-şi creeze repede un avantaj de trei goluri. Politehnica a revenit încet, încet în joc, graţie unei evoluţii perfecte a lui Şimicu, jucătorul fiind principalul pericol pentru apărarea maramureşeană. Beneficiind de un arbitraj corect, alb-violeţii au izbutit să producă surpriza, terminând meciul cu ocupanta locului doi la egalitate, chiar dacă echipa din Târgu Secuiesc conducea cu două goluri când mai erau de diputat două minute din meci. Scorul final al întâlnirii dintre HC Odorhei şi CSU Poltehnica Timişoara a fost 30-30, bănăţenii fiind practic salvaţi de la retrogradare, având în vedere că principala contracandidată la retrotragadare a timişorenilor a pierdut în această etapă. Cu două etape înainte de încheierea actualului sezon al Ligii Naţionale, Politehnica se află la trei puncte de primul loc retrogradabil, urmând ca în etapa viitoare să băieţii lui Vuckovic să întâlnească pe Baia Mare pe teren propriu. Un rezultat de egalitate în faţa băimărenilor ar rezolva complet ecuaţia retrogradării trupei bănăţene.