Acasă Sport Rugbyștii bănățeni au călcat strâmb în prima etapă

Rugbyștii bănățeni au călcat strâmb în prima etapă

SuperLiga Națională de rugby a început cu stângul pentru formația RCM MVT Universitatea de Vest Timișoara, echipa timișoreană pierzând în fața formaţiei Farul Constanța. Partida ce a avut loc în Timișoara a fost una plină de speranțe pentru galben-albaștri, aceștia având ca obiectiv anul acesta câștigarea unui trofeu. Fiind formația cu cele mai multe și mai de valoare transferuri din campionatul românesc, timișorenii au plecat ca și favoriți în întâlnirea contra echipei din Constanța. Rugbyștii antrenați de Alexandru Domosoș au început bine partida și au fost primii care au marcat, printr-un eseu, transformat de Calafeteanu după doar șapte minute de joc. Bănățenii s-au distanțat la zece puncte după un sfert de oră de joc, același Calafeteanu reușind să marcheze în urma unei lovituri de pedeapsă. Oaspeții înceracă să surpindă formația timișoreană, însă până la pauză nu reușesc decât să pună trei puncte pe tabelă, astfel că scorul după prima parte a meciului a fost 10-3 pentru galben-albaștri. Partea a doua a înfruntării a avut o desfășurare complet opusă față de prima, constănțenii ieșind la atac, determinați să preia conducerea. Timișorenii au încercat să oprească atacurile oaspeților, însă aceștia reușesc să reducă din diferență printr-un eseu. În urma unei presiuni constante puse pe defensiva bănățeană, Farul reușește să preia conducerea, scorul devenind 11-10 pentru echipa oaspete. Elevii lui Domocoș nu au cedat, și, după o lovitură liberă transformată de Calafeteanu, au preluat din nou conducerea. Avantajul bănățenilor nu a durat mult, constănțenii marcând pentru 14-13 în urma unei faze bine construite. Partida s-a încheiat cu victoria formației constănțene, care s-a impus în prima etapă a SuperLigii Naționale de rugby în fața echipei BCM MVT Timișoara cu scorul de 14-13. Bănățenii au jucat un rugby spectaculos și eficient, însă neșansa a făcut ca timișorenii să nu câștige în fața unei echipe care se bate anul acesta pentru titlul de campioană.