Acasă Sport Rugbyştii bănăţeni au reuşit un meci bun la Bucureşti

Rugbyştii bănăţeni au reuşit un meci bun la Bucureşti

Rugbyştii de la RCM Universitatea de Vest Timioşoara, deşi au pierdut, au reuşit din nou un meci bun împotriva echipei Steaua Bucureşti. Dintre toţi adversarii din acest sezon de play-off al Diviziei Naţionale, rugbyştii bănăţeni se pare că reuşesc să joace un rugby bun doar împotriva echipei Steaua. Bănăţenii au reuşit să le înscrie bucureştenilor 19 puncte şi au ţinut piept cu brio echipei din capitală, mai bine de o repriză. Partida jucată la sfârşitul săptămânii, din cadrul etapei a noua a play-off-ului DNS, a început cu echipa bănăţeană jucând un rugby foarte ofensiv,  reuşind să înscrie împăotriva echipei vicecampioane 9 puncte în prima repriză. Bucureştenii şi-au revenit în repriza secundă şi au mai oprit din avântul bănăţenilor. Cu puţin noroc şi mai multă concentrare la loviturile de pedeapsă, scorul putea fi mai străns şi, de ce nu, timişorenii puteau chiar să plece cu puncte din capitală. Scorul final a fost 37-19 în favoarea steliştilor, însă cu toate acestea, jocul făcut de rugbyştii lui Cosmin Cioriciu a fost unul bun. Pentru formaţia timişoreană, cele două eseuri au fost reuşite de Gârbău şi Miu, în timp ce timişoreanul Marin a marcat după ce a transformat trei lovituri de pedeapsă. RCM Universitatea de Vest Timişoara rămâne pe ultima poziţie a clasamentului, iar în etapa viitoare, ultima din actualul sezon de play-off, va evolua pe teren propriu, împotriva echipei Dinamo Bucureşti, partida urmând a se juca sâmbăta viitoare, pe data de 18 septembrie.