Acasă Sport Rugbyștii timișoreni au revenit cu victorie în SuperLigă

Rugbyștii timișoreni au revenit cu victorie în SuperLigă

RCM MVT Timișoara a reușit să reia cu victorie Seperliga CEC Bank la rugby masculin, bănățenii impunându-se în etapa cu numărul X în fața celor de la CSM București. Cu o serie de jucători nou-veniți în pauza din campionat, dar și cu internaționalii Calafeteanu și Fercu în echipa de start, galben-albaștrii au reușit un adevărat spectacol de forță, spectatorii aflați sâmbătă pe stadionul din Timișoara plecând foarte mulțumiți de jocul arătat de rugbyștii antrenați de Cosmin Cioriciu. Partida se anunța a fi una la îndemâna bănățenilor, mai ales că RCM-ul are pretenții la o clasare în primele trei la finele sezonului actual. Bănățenii au început meciul în stil de campioni, reușind primul eseu al întâlnirii încă din minutul 1. Dominarea gazdelor s-a accentuat pe parcursul primei părți, timișorenii izbutind nu mai puțin de cinci eseuri în prima repriză, astfel că la pauză Timișoara conducea cu scorul de 37-6. Repriza secundă nu a adus nimic nou în desfășurarea ostilităților, bănățenii reușind să impună ritmul de joc. Cu Lemnaru și Calafeteanu în zi mare, galben-albaștrii au mai izbutit să culce balonul în terenul bucureștenilor încă de patru ori, adjudecându-și astfel victoria, precum și punctele bonus. Scorul final al partidei dintre RCM Timișoara și CSM București a fost 61-13, elevii lui Cosmin Cioriciu contabilizând astfel 33 de puncte, fapt ce clasează trupa din Timișoara pe locul patru. La finalul întâlnirii tehnicianul bănățenilor a declarat că victoria a fost posibilă grație prezenței în teren a jucătorilor reveniți de la echipa națională, însă a ținut să remarce și faptul că victoriile din Cupă au ajutat la moralul echipei pentru meciurile din campionat.