Acasă Eveniment Scene șocante! Arbitru de fotbal, bătut la vestiare de patronul unei echipe...

Scene șocante! Arbitru de fotbal, bătut la vestiare de patronul unei echipe din vestul țării

Incidente în prima etapă din returul campionatului Ligii 4 Bihor. Meciul de la Livada, dintre echipa locală Unirea şi Universitatea Oradea, a durat doar o singură repriză, după ce arbitrul Laurenţiu Ciuchiţă a fost nevoit să suspende partida, ca urmare a unor scene reprobabile petrecute la pauză.

Adrian Tătar, finanţatorul echipei gazdă, care a fost trecut şi pe foaia de joc în calitate de manager sportiv, a fost evacuat însă de pe banca tehnică, pentru injurii, în minutul 23. Tătar s-a enervat după ce oaspeţii au deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, pe care cei de la Unirea au considerat-o ca inexistentă. Acesta a părăsit terenul, dar, conform martorilor oculari, la pauză el a intrat în vestiar peste brigada de arbitri, l-a înjurat şi ameninţat pe centralul Ciuchiţă, după care l-a lovit cu palma şi pumnul. A fost chemat şi un echipaj de poliţie. Considerând că îi este pusă integritatea fizică în pericol, arbitrul nu a mai reluat jocul.

Cazul a fost analizat de Comisia de Disciplină a AJF Bihor în şedinţa de marți şi s-a lăsat cu diferite măsuri. Astfel, Adrian Tătar, oficial al Unirii Livada, a fost suspendat timp de un an şi penalizat financiar cu 1.000 lei.

De asemenea, clubul Unirea Livada a fost amendat cu 300 lei, meciul de juniori va fi reprogramat, în timp ce rezultatul în partida seniorilor a fost omologat cu 3-0 în favoarea celor de la Universitatea din Oradea.