Acasă Sport Selecţionata Timişului U16 este campioana României

Selecţionata Timişului U16 este campioana României

Selecţionata judeţului Timiş a bifat cea mai mare performanţă a fotbalului autohton de anul acesta, reuşind să câştige campionatul naţional de fotbal rezervat juniorilor sub 16 ani. Fotbaliştii antrenaţi de Cristian Contescu, Romeo Malac şi William Harasim au obţinut un egal în meciul doi al finalei, ce a avut loc în capitală, contra favoritei numărul unu la câştigarea titlului, selecţionata Bucureştiului. Cu toate că au avut prima şansă la titlu după victoria cu 2-1 obţinută pe arena „Dan Păltinişanu” în meciul tur, fotbaliştii timişoreni au tremurat serios în partida de sâmbătă, reprezentativa Bucureştiului jucând un fotbal agresiv şi totodată eficient. Antrenorii bănăţeni au trimis în teren un prim 11 alcătuit din Gîrlea, Moja, Bocsan, Todorov, Mureşan, Boldor, Popa, Scheau, Bărbuţ, Dorin Rotariu şi Hîrdău. Fotbaliştii timişoreni au avut parte de un start slab de meci, echipa ce a fost gazdă în partida de sâmbătă reuşind să deschidă scorul după doar zece minute de joc. Deşi au încercat să egaleze, timişorenii nu au izbutit să găsească drumul spre gol, scorul pauzei rămânând 1-0 pentru bucureşteni. Actul secund al partidei s-a jucat cu mare încrâncenare, însă, din păcate, golul a picat tot în poarta bănăţenilor, astfel că, înainte cu zece minute de final scorul arătat de tabelă a fost 2-0 pentru bucureşteni. Când totul părea pierdut, fotbaliştii din Timiş au avut o tresărire de orgoliu şi au redus din diferenţă prin golul lui Albeanu. Jucătorii timişoreni au simţit că sunt aproape de titlu şi au forţat golul doi, care a venit într-un mod miraculos în ultimele secunde de joc. Fluierul de final al partidei a consfinţit rezultatul de 2-2 dintre reprezentativele judeţului Timiş şi Bucureştiului, rezultat în urma căruia timişorenii au câştigat titlul de campioană. Bănăţenii antrenaţi de Cristian Contescu au reuşit astfel să încheie excelent un sezon pe care l-au controlat autoritar.