Acasă Sport Sfârşit de cantonament pentru Poli Timişoara

Sfârşit de cantonament pentru Poli Timişoara

Fotbaliştii clubului Politehnica Timişoara au încheiat cel de-al doilea stagiu de pregătire al iernii, ce a avut loc în Spania. Alb-violeţii au jucat un ultim meci test pe tărâm iberic, miercuri, împotriva echipei ucrainiene Dnipro Dnipropetrovsk. Tehnicianul bănăţenilor, Duşan Uhrin Jr., a mizat pe un joc ofensiv împotriva echipei din Ucraina, trimiţându-i în teren pe Taborda, Helder, Luchin, Burcă, Scutaru, Goga, Alexa, Tameş, Rocha, Axente, Zicu. Pe parcursul înfruntării, pentru Poli au mai jucat Lepmets, Burcă, Matei, Lavecchia, Nikolic, Magera şi Krejci. Partida a fost începută bine de către alb-violeţi, care după doar nouă minute conduceau cu scorul de 1-0, graţie golului înscris de Zicu, din penalty. Scorul de pe tabelă s-a modificat din nou în minutul 30, când formaţia ucraineană a reuşit să egaleze, în urma unui şut de la distanţă. Poli a trecut pe lângă majorarea scorului, însă nici Axente, nici Zicu nu au reşit să găsească drumul către gol. Adversarii bănăţenilor au trecut în avantaj cu numai 10 minute înainte de pauză, când, în urma unui nou şut de la distanţă, a majorat scorul la 2-1. Oboseala şi-a spus cuvântul la timişoreni în partea a doua a partidei, aceştia reuşind cu greu să facă faţă atacurilor echipei din Ucraina. După pauză, Zicu şi Burcă au fost aproape de egalare, însă tot Dnipro a marcat, în minutul 67, ducând scorul la 3-1. Până la finalul întâlnirii, timişorenii au mai avut ocazii de a marca, cea mai mare aparţinându-i lui Popovici. Scorul final dintre Poli şi Dnipro Dnipropetrovsk a fost 3-1 pentru ucrainieni, bănăţenii acumulând a doua înfrângere din cantonamentul spaniol. Elevii lui Duşan Uhrin Jr. au reuşit să câştige doar o partidă în stagiul de pregătire de la Marbella, aceştia înregistrând şi două egaluri şi două înfrângeri. După meci, antrenorul Duşan Uhrin Jr. a declarat că nu este mulţumit de modul în care s-au organizat în teren jucătorii săi, acuzând faptul că, deşi elevii săi şi-au creat ocazii de gol, aceştia le-au ratat cu prea mare uşurinţă. Uhrin s-a arătat mulţumit de modul în care au jucat bănăţenii împotriva echipelor Sparta Praga şi Young Boys Berna, deşi aceste meciuri nu au fost câştigate. Ca o concluzie făcută în urma cantonamentului din Spania, tehnicianul ceh al timişorenilor a spus că este mulţumit de antrenamentele făcute, însă în acelaşi timp s-a declarat nemulţumit de faptul că atacanţii nu au marcat destule goluri în partidele de verificare. Până la reluarea Ligii I au rămas aproximativ trei săptămâni, iar până atunci, alb-violeţii vor juca patru partide amicale, cu ACU Arad, Banat Zrenjanin, FK Novi Sad şi Vojvodina Novi Sad.