Acasă Sport Sfârșit de tur cu victorie pentru Poli Timișoara

Sfârșit de tur cu victorie pentru Poli Timișoara

Politehnica Timișoara a jucat ulimul meci al turului Ligii a II-a în deplasare la CSM Râmnicu Vâlcea. Bănățenii și-au propus pentru etapa cu numărul XV o victorie pentru a menține presiunea pe cei de la Gloria Bistrița, cele două formații aflându-se pe primele două locuri în clasamentul ligii secunde, la egalitate de puncte. Cu toate că s-a vrut a fi o repetiție generală pentru ultimul meci din acest an, cel din sferturile Cupei României contra celor de la Gaz Metan Mediaș, partida de la Vâlcea a demonstrat că fotbaliștii bănățeni se gândesc deja la vacanță, jocul alb-violeților fiind unul neconvingător. Timișorenii au intrat greu în meci, echipa gazdă reușind să preia inițiativa încă din startul jocului ce a avut loc sâmbătă. Grație paradelor portarului Lepmets, dar și a intervenției de pe linia porții a lui Scutaru, Politehnica a rămas fără gol primit în prima repriză. Poli nu a reușit să-și creeze nici o fază clară de gol în primele 45 de minute ale înfruntării de la Vâlcea, astfel că,la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0. Scenariul din prima parte s-a repetat și în actul secund, elevii lui Vali Velcea întâmpinând mari dificultăți la construcție, bănățenilor fiindu-le greu să pună în pericol poarta vâlcenilor. Tabela s-a modificat în cele din urmă cu 20 de minute înainte de final, când atacantul timișorenilor – Goga – a reușit să fructifice cu gol  o fază în care mingea a lovit înainte să intre în poartă bara porții apărate de portarul vâlcenilor. Alb-violeții au izbutit să mențină avantajul minim până la finalul timpului regulemntar, astfel că fluierul de final al partidei a consfințit cel de-al zecelea succes din acest campionat al echipei de pe Bega. Scorul final al partidei dintre CSM Râmnicu Vâlcea și Politehnica Timișoara a fost 1-0 pentru timișoreni, aceștia reușind să termine prima jumătate a campionatului pe locul II, la egalitate de puncte cu Gloria Bistrița. Elevii lui Vali Velcea se pregătesc acum pentru meciul decisiv din sferturile Cupei României, pe 8 decembrie Politehnica Timișoara urmând să joace contra celor de la Gaz Metan Mediaș, o echipă aflată pe locul XI în prima ligă.