Acasă Sport Spectacol automobilistic la Grand Prix Lugoj 2014

Spectacol automobilistic la Grand Prix Lugoj 2014

Grand Prix Lugoj 1Piloţii din campionatul de automobilism al judeţului Timiş şi-au demonstrat îndemânarea şi la Grand Prix Lugoj 2014.

Competiţia, organizată de Comisia de Automobilism şi Karting din cadrul Automobil Clubul Român Timiş, a inclus trei întreceri: etapa a IX-a a Campionatului Judeţean de Automobilism, un concurs de karting şi – în premieră pentru Lugoj şi pentru judeţul Timiş – un concurs de drifturi, sub genericul Drift Show Cup 2014. Piloţii care au luat startul în acest Grand Prix au făcut spectacol şi şi-au demonstrat îndemânarea pe un traseu cu o lungime de 1,3 kilometri, din Piaţa Victoriei, în sensul giratoriu din faţa primăriei. Traseul a fost parcurs în două manşe de concurenţii înscrişi în întrecerea automobiliştilor, iar cel mai bun timp al fiecărui pilot a fost punctat în alcătuirea clasamentului final. Cel mai bun timp al etapei a fost obţinut de Claudiu Popa (Opel Kadett), care a parcurs traseu în 1:41.69. Ediţia din acest an a Grand Prix Lugoj a înregistrat şi o premieră: un concurs de drifturi la care au participat opt concurenţi. Drift Show Cup 2014 a fost câştigat de Sergiu Tirla (BMW E30), urmat în clasament de Adrian Marcovici (BMW 325) şi de Răzvan Ştefănescu (BMW520). În competiţia automobiliştilor, la clasa 1, au urcat pe podium: 1. Florin Sburlea (Honda Civic), 2. Marius Giurisici (Honda CRX), 3. Cătălin Istoc (Honda CRX). La clasa 2, primul s-a clasat Alexandru Krepelka (Peugeot 205 GTI),  urmat de Florin Sburlea (Honda Civic) şi de Marius Giurisici (Honda CRX), iar la clasa 3, Claudiu Popa (Opel Kadett) a terminat cursa pe primul loc, urmat de Florin Sburlea (Honda Civic) şi de Alexandru Krepelka (Peugeot 205 GTI). La debutanţi, Darco Pelici (Mitsubishi Colt) a fost urmat pe podium de Mihai Preunca (Honda Civic), iar la juniori a câştigat Cristian Sugar (Honda Civic), urmat de Ovidiu Miron (Honda Civic). În competiţia feminină, Alina Popa (Honda Civic) s-a impus fără emoţii, fiind singura concurentă. Cea mai bună echipă a fost AS Dumbrăviţa (în componenţa: Florin Sburlea, PeterNemeth, George Bartha şi Ovidiu Miron), care a acumulat 13 puncte, fiind urmată pe podium de Sport Masters Year 2013 (Cătălin Istoc, Claudiu Popa, Marius Giurisici, Sergiu Tirla şi Darco Pelici), care au adunat 11 puncte. La karting, au urcat pe podium: 1. Mario Iordache, 2. Antonio Taraban, 3. Darius Niţu (la categoria Supersport Puffo); 1. Victor Nagy, 2. Isabela Isac, 3. Mario Iordache (la categoria Supersport Juniori). Câştigătorii au fost recompensaţi cu diplome şi cupe.