Acasă Sport Speranţa moare ultima, la Covaci!

Speranţa moare ultima, la Covaci!

Echipa din cea mai mică localitate care a evoluat vreodată în a doua divizie din România, Fortuna Covaci, îşi duce crucea până la capăt. „Dacii liberi” le dau în continuare iluzii suporterilor. Trupa lui Remus Steop a trecut, sâmbătă, de o contracandidată la retrogradare. Fortuna Covaci – Arieşul Turda: 3-1 şi fotbaliştii din mica localitate de lângă Timişoara visează cu ochii deschişi.
Covaci a ajuns la 4 puncte de un loc care i-ar asigura şi de la anul prezenţa în acelaşi eşalon. Fortuna a început slab meciul de sâmbătă, de pe tren propriu şi a fost condusă încă din minutul 16, cu 1-0. Când nimeni nu se mai aştepta, „dacii liberi” au ieşit parcă cu un alt moral de la cabine. Timişenii au marcat de 3 ori în 18 minute şi au încheiat definitiv conturile cu vizitatorii. Andrei Suciu a egalat în minutul 70. Patru minute mai târziu, Ciprian Străuţ transformă un penlty şi face 2-1. Adrian Ganea stabileşte scorul final în minutul 88. Pentru Turda a marcat Daniel Cucuruzan, în minutul 16. După 22 de partide jucate, Covaci se află pe locul 16 în Liga II, Seria B cu 19 puncte. Elevii lui Steop au 5 victorii, 4 egaluri şi 13 înfrângeri. Următoarea partidă a „dacilor liberi” va avea loc sâmbătă, la Deva.