Acas─â Sport Start de retur cu victorie pentru BC Timba

Start de retur cu victorie pentru BC Timba

317

Baschet Club Timba Timi┼čoara a jucat, duminic─â, meciul din etapa cu num─ârul doi a returului diviziei secunde de baschet masculin, ├«mpotriva forma┼úiei U Mobitelco II Cluj. Elevii lui Bogdan Mur─ârescu nu au jucat ├«n prima etap─â contra satelitului echipei BC Timi┼čoara, partida fiind am├ónat─â. Av├ónd un moral bun, dat de ┼čirul de victorii din turneele c├ó┼čtigate ├«n perioada de preg─âtire, baschetbali┼čtii timi┼čoreni nu au luat ├«n calcul dec├ót varianta victoriei ├«mpotriva echipei din Cluj. Ardelenii au plecat ├«nvin┼či de la Timi┼čoara ├«n primul turneu dintre tur ┼či retur, victoria timi┼čorenilor fiind prima pe care ace┼čtia au reu┼čit-o ├«mpotriva forma┼úiei din Ardeal. ├Än meciul cu U Cluj a revenit pe teren pivotul Andrei Talab─â, acesta lipsind mai bine de trei luni, dup─â opera┼úia suferit─â la genunchi. Secundul Vali Olariu, cel care a suplinit absen┼úa lui Talab─â pe perioada recuper─ârii acestuia, s-a operat luni. Vali Olariu a suferit o accidentare la tendonul lui Ahile ┼či necesita o interven┼úie chirurgical─â. ├Än partida ce a avut loc ├«n Sala „Constantin Jude” din Timi┼čoara, BC Timba a reu┼čit un joc bun, care le-a asigurat victoria dup─â cele patru sferturi. Timi┼čorenii au intrat bine ├«n meci ┼či p├ón─â la pauza mare ┼či-au asigurat un avantaj de 18 puncte. Cursul partidei s-a schimbat ├«n sfertul trei, oaspe┼úii reu┼čind ├«ncet, dar sigur s─â recupereze din handicap.Cu numai zece minute ├«nainte de finalul partidei, ardelenii s-au apropiat la numai dou─â lungimi ├«n spatele timi┼čorenilor. ├Ämpin┼či de la spate de publicul prezent la meci ┼či de indica┼úiile date de antrenorul Mur─ârescu, baschetbali┼čtii timi┼čoreni au for┼úat ┼či au reu┼čit s─â se impun─â p├ón─â la finalul partidei. Scorul final al partidei dintre BC Timba ┼či U Mobitelco II Cluj a fost 75-58, b─ân─â┼úenii reu┼čind s─â r─âzbune singura ├«nfr├óngere suferit─â ├«n acest sezon chiar ├«n fa┼úa ardelenilor. Returul Diviziei B se anun┼ú─â unul facil pentru BC Timba, timi┼čorenii reu┼čind s─â scape de unul dintre principalii contracandida┼úi la promovare. Urm─âtorul meci pentru BC Timba va fi ├«mpotriva echipei satelit a celor de la Gaz Metan Media┼č.