Acasă Sport Start de retur cu victorie pentru BC Timba

Start de retur cu victorie pentru BC Timba

Baschet Club Timba Timişoara a jucat, duminică, meciul din etapa cu numărul doi a returului diviziei secunde de baschet masculin, împotriva formaţiei U Mobitelco II Cluj. Elevii lui Bogdan Murărescu nu au jucat în prima etapă contra satelitului echipei BC Timişoara, partida fiind amânată. Având un moral bun, dat de şirul de victorii din turneele câştigate în perioada de pregătire, baschetbaliştii timişoreni nu au luat în calcul decât varianta victoriei împotriva echipei din Cluj. Ardelenii au plecat învinşi de la Timişoara în primul turneu dintre tur şi retur, victoria timişorenilor fiind prima pe care aceştia au reuşit-o împotriva formaţiei din Ardeal. În meciul cu U Cluj a revenit pe teren pivotul Andrei Talabă, acesta lipsind mai bine de trei luni, după operaţia suferită la genunchi. Secundul Vali Olariu, cel care a suplinit absenţa lui Talabă pe perioada recuperării acestuia, s-a operat luni. Vali Olariu a suferit o accidentare la tendonul lui Ahile şi necesita o intervenţie chirurgicală. În partida ce a avut loc în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, BC Timba a reuşit un joc bun, care le-a asigurat victoria după cele patru sferturi. Timişorenii au intrat bine în meci şi până la pauza mare şi-au asigurat un avantaj de 18 puncte. Cursul partidei s-a schimbat în sfertul trei, oaspeţii reuşind încet, dar sigur să recupereze din handicap.Cu numai zece minute înainte de finalul partidei, ardelenii s-au apropiat la numai două lungimi în spatele timişorenilor. Împinşi de la spate de publicul prezent la meci şi de indicaţiile date de antrenorul Murărescu, baschetbaliştii timişoreni au forţat şi au reuşit să se impună până la finalul partidei. Scorul final al partidei dintre BC Timba şi U Mobitelco II Cluj a fost 75-58, bănăţenii reuşind să răzbune singura înfrângere suferită în acest sezon chiar în faţa ardelenilor. Returul Diviziei B se anunţă unul facil pentru BC Timba, timişorenii reuşind să scape de unul dintre principalii contracandidaţi la promovare. Următorul meci pentru BC Timba va fi împotriva echipei satelit a celor de la Gaz Metan Mediaş.