Acasă Sport Titlul de campioană – la doar două puncte distanţă

Titlul de campioană – la doar două puncte distanţă

Politehnica Timişoara a reuşit, în urma victoriei din etapa cu numărul XXI a Ligii I, să se apropie la două puncte de lidera campionatului, Oţelul Galaţi, moldovenii pierzând în faţa celor de la Victoria Brăneşti cu scorul de 1-0. Fotbaliştii bănăţeni au jucat duminică pe teren propriu împotriva echipei Universitatea Craiova, partida fiind crucială pentru menţinerea alb-violeţilor în cursa pentru ocuparea locului I. Jucătorii antrenaţi de cehul Duşan Uhrin Jr. au avut parte şi de susţinerea publicului timişorean, care în urma apelurilor făcute de fotbaliştii timişoreni au venit în număr mare la partida de pe Stadionul „Dan Păltinişanu”.  Formaţia din Timişoara a reuşit să se mobilizeze exemplar în faţa formaţiei din Craiova, şi, după doar o jumătate de oră de joc, a deschis scorul prin golgeterul Zicu, fotbalistul ajungând astfel la cel de-al XIII-lea gol din acest sezon. Poli şi-a mărit avantajul prin dubla lui Magera din minutele 40 şi 55, astfel că învingătoarea era deja stabilită. Până la finalul celor 90 de minute de joc, bănăţenii au mai marcat o dată prin un gol spectaculos reuşit de Goga. Scorul final al partidei dintre Politehnica Timişoara şi Universitatea Craiova a fost 4-0, bănăţenii conduşi de Duşan Uhrin Jr. reuşind al XXI-lea meci fără înfrângere. După partidă, tehnicianul alb-violeţilor, s-a declarat foarte bucuros de faptul că stadionul a fost plin, influenţa suporterilor bănăţeni reuşind să-i ajute pe fotbaliştii Politehnicii. Managerul sportiv al timişorenilor, Daniel Stanciu, a declarat după partidă că victoria Timişoarei nu a venit în urma evoluţiei slabe avute de echipa din Craiova, ci în urma unui joc foarte bun făcut de trupa bănăţeană. Pentru Politehnica urmează un meci foarte greu în Liga I, alb-violeţii urmând să joace împotriva echipei ce a învins lidera campionatului în această etapă, Victoria Brăneşti.