Acasă Sport Triumf lugojean în Superliga de lupte: CSM Lugoj a cucerit, în premieră,...

Triumf lugojean în Superliga de lupte: CSM Lugoj a cucerit, în premieră, titlul național pe echipe la ambele stiluri

CSM Lugoj echipele de lupteTimișoara și-a păstrat supremația la lupte feminin și a cucerit medaliile de argint în competiția masculină, atât la lupte libere cât și la greco-romane

Școala lugojeană de lupte și-a trecut în palmares încă un rezultat de excepție. La turneul final al Campionatului Național de lupte pe echipe – Superliga de seniori, care a avut loc la Tg. Mureș, cele două formații ale Clubului Sportiv Municipal Lugoj (club condus de fostul luptător Gheorghe Bologa) au reușit să urce pe prima treaptă a podiumului și să câștige titlul național în întrecerea masculină atât la lupte libere, cât și la greco-romane. Pentru formația de lupte libere, pregătită de Emil Vanea, este cel de-al nouălea titlu național, cucerit în ultimul deceniu. Luptătorii lugojeni au încheiat turneul fără înfrângere, câștigând toate meciurile cu 5-3. Pentru CSM Lugoj au luptat: Alexandru Rusteac (la categoria 57 de kilograme), Ivan Guidea și Andrei Ducov (la 61 de kilograme), George Bucur  (65 de kilograme), David Dobre (70 de kilograme), Marius Atofanei (74 de kilograme), Gheorghiță Ștefan (86 de kilograme), Cristian Țepeneag și Valentin Cimponeriu (97 de kilograme) și Rareș Chintoan (125 de kilograme). CSM Lugoj s-a impus și la lupte greco-romane, cucerind în premieră titlul național. Cu Robert Papp în postura de antrenor, dar și de sportiv, formația lugojeană și-a demonstrat superioritatea la categoriile 59, 66, 75, 80, 85 și 130 de kilograme, câștigând cu 6-2 meciul cu CS Heracle Timișoara (cu Sebastian Gavrilă și Both Carol la timonă), dispută care a stabilit ierarhia finală, poziția a treia fiind ocupată de luptătorii din Slatina. Titlul de vicecampioană a României la lupte libere a fost adjudecat, la fel ca și anul trecut, de CSM Timișoara, formația pregătită de Petre Brândușan și Valentin Mihăilă învingând clar, cu 7-1, formațiile din Odorheiu Secuiesc și Craiova (clasată pe poziția a treia). Dacă în competițiile băieților Timișoara a trebuit să se mulțumească doar cu pozițiile secunde, în întrecerea feminină formația Clubului Sportiv Municipal Timișoara și-a păstrat titlul național cucerit în 2013 și 2014. Bătălia a fost însă acerbă, formația bănățeană urcând pe prima treaptă a podiumului după un 4-4 cu formația gazdă, ASA Tg. Mureș, departajarea făcându-se numai la punctaveraj, 19-18 pentru timișorence, locul trei pe podium fiind ocupat de Steaua București. Cel de-al treilea titlu național pentru CSM Timișoara a fost obținut de Tabita Dobre (la categoria 48 de kilograme), Mădălina Lingurar (53 kg), Simona Pricop (55 kg), Simona Tudor (58 kg), Estera Dobre (60 kg), Laura Gavriliuc (63 kg), Andreea Anastase și Beatrice Oancea (69 kg) și Diana Franț-Obrad (75 kg). Anul 2015 a fost unul de bun augur pentru luptele din Banat, echipele bănățene de seniori cucerind titlurile naționale la lupte libere și greco-romane, la masculin (Lugojul), dar și la feminin (Timișoara), dar și medaliile de argint la cele două stiluri în competiția băieților (Timișoara).