Acasă Sport Turneul de volei de la Lugoj a fost câştigat de CSU Medicina...

Turneul de volei de la Lugoj a fost câştigat de CSU Medicina Tg. Mureş

Sala de sport „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj a găzduit, timp de trei zile, un turneu internaţional de volei, dotat cu Cupa „CSM Lugoj”. Competiţia, aflată la cea de-a doua ediţie, a reunit o formaţie din Serbia – OK Vojvodina Novi Sad (echipă nou-promovată în prima ligă din ţara care a câştigat, recent, titlul european), precum şi trei echipe de prima ligă din România – Universitatea Cluj, CSU Medicina Tg. Mureş şi CSM Lugoj. Cu acest prilej, a fost prezentat oficial şi lotul pregătit de tehnicianul Bogdan Paul, cu care CSM Lugoj va aborda jocurile din noul sezon competiţional: Mădălina Şonda, Larisa Paşca, Andreea Smultea, Diana Tătaru, Laura Lungu, Ionela Canea, Maria Matei, Sorina Marian, Alexandra Badea, Cătălina Bosuioc, Daniela Lupescu şi Irina Alexandru. Show-ul, prezentat de Ion Moldovan, unul dintre vicepreşedinţii secţiei de volei, a debutat cu un moment coregrafic, susţinut de trupa de break-dance „Dance Fiction Crew”, după care, pe o coregrafie din care nu au lipsit jocurile de lumini, laserele, fumul, muzica, focurile de artificii şi… aplauzele, au fost prezentate jucătoarele Clubului Sportiv Municipal Lugoj, care purtau la gât medaliile de argint cucerite la Cupa Balcanică, precum şi tot staff-ul secţiei de volei (Bogdan Paul – antrenor, Vasile Canea – preparator fizic, Iosif Erdeli – medic, Bogo Anucin – vicepreşedinte, Dan Brudiu – preşedinte)  şi cu preşedintele CSM Lugoj, Călin Dobra. Din păcate, sărbătoarea a fost umbrită de accidentarea lugojencei Daniela Lupescu, care a suferit chiar în primul joc o ruptură de ligamente şi menisc şi va rata meciurile din turul campionatului. Fără două jucătoare de bază, Daniela Lupescu şi Irina Alexandru (operată la umăr), formaţia lugojeană a obţinut doar o victorie în cele trei jocuri disputate şi s-a clasat doar pe locul trei la sfârşitul turneului, cu 3 puncte. Cea de-a doua ediţie a Cupei CSM Lugoj a fost câştigată de CSU Medicina Tg. Mureş, cu 7 puncte, setaveraj 9-5. Pe locul secund s-a clasat Universitatea Cluj, tot cu 7 puncte, dar cu setaveraj 8-5, iar pe poziţia a patra – OK Vojvodina Novi Sad, cu 2 puncte. În cele şase jocuri disputate s-au înregistrat rezultatele: Universitatea Cluj – Vojvodina Novi Sad 3-1, CSU Medicina Tg. Mureş – CSM Lugoj 3-1, CSU Medicina Tg. Mureş – Vojvodina Novi Sad 3-2, Universitatea Cluj – CSM Lugoj 3-1, CSU Medicina Tg. Mureş – Universitatea Cluj 3-2 şi CSM Lugoj – Vojvodina Novi Sad 3-1. La sfârşitul turneului s-au acordat şi premii individuale, în urma propunerilor făcute de antrenorii celor patru formaţii. Acestea au fost obţinute de: Adina Salaori (CSU Medicina Tg. Mureş) – cea mai bună jucătoare a turneului; Ionela Canea (CSM Lugoj) – cel mai bun centru; Roxana Nechiti (Universitatea Cluj) – cel mai bun libero; Lorena Ciocian (CSU Medicina Tg. Mureş) – cea mai bună coordonatoare; Radostina Chiţigoi (CSU Medicina Tg. Mureş) – cea mai bună trăgătoare; Emilia Atanasevic (Vojvodina Novi Sad) – cea mai de perspectivă jucătoare. Pentru CSM Lugoj urmează primul joc oficial: în 15 octombrie, la Zalău, în Cupa României.