Acasă Sport UCM HC Caraş-Severin a coborât de pe podium

UCM HC Caraş-Severin a coborât de pe podium

Schimbările care au avut loc (la startul returului Ligii Naţionale) la formaţia de handbal UCM HCCaraş-Severin încep să se vadă acum, când întrecerea internă este aproape la final. Cu majoritatea jucătorilor de valoare plecaţi de la echipă, formaţia reşiţeană a ajuns să se chinuie şi în meciurile contra echipelor aflate pe loc retrogradabil. În etapa cu numărul XXII din Liga Naţională, reşiţenii au jucat în deplasare, contra echipei Steaua Bucureşti. Bănăţenii antrenaţi de Gligore Czari porneau ca favoriţi în confruntarea din capitală, reşiţenii ocupând poziţia a treia în campionat, în timp ce steliştii sunt angrenaţi în lupta pentru evitarea retrogradării. Alb-albaştrii au început bine partida din capitală, reuşind să deschidă scorul. Prima repriză a fost una echilibrată, diferenţa din clasament între cele două formaţii fiind invizibilă în jocul făcut de reşiţeni şi bucureşteni. Ofensiva reşiţeană s-a descurcat bine în prima repriză, astfel că la pauză UCM-ul conducea cu un punct. În repriza secundă, previziunile antrenorului reşiţenilor s-au adeverit, acesta delarând înainte de meci că bănăţenii nu vor avea parte de un meci uşor. Şteliştii au început să pună presiune pe defensiva reşiţeană şi au reuşit să preia conducerea pe tabelă. Elevii lui Gligore Czari au încercat să revină, însă lipsa de experienţă, combinată cu neşansa au făcut ca victoria să revină la final echipei gazdă, care s-a impus cu 29-27. În urma înfrângerii, reşiţenii au coborât pentru prima dată în acest sezon de pe podium. Aflaţi la cel de-al patrulea insucces consecutiv, echipa din Reşiţa ocupă poziţia a patra în Liga Naţională. În ultimele patru meciuri rămase de disputat din acest sezon, reşiţenii vor întâlni formaţii aflate pe locurile cinci şi şase, astfel că, dacă nu vor învinge, elevii lui Gligore Czari riscă să termine campionatul chiar şi pe poziţia a şaptea. UCM HC Caraş-Severin va înfrunta, în etapa viitoare, lanterna roşie a campionatului, CSM Oradea. Partida va avea loc sâmbătă, în Sala Polivalentă din Reşiţa.