Acasă Sport UCM HC Caraş-Severin a pierdut Cupa României

UCM HC Caraş-Severin a pierdut Cupa României

Deţinătoarea Cupei României la handbal masculin, UCM HC Caraş-Severin, a ratat şansa păstrării prestigiosului trofeu, echipa antrenată de Gligore Czari fiind învinsă în meciul din sferturi de Universitatea Cluj. După ce au jucat şi au pierdut împotriva echipei ardelene şi în ultima etapă a Ligii Naţionale, handbaliştii reşiţeni nu au reuşit să găsească drumul către victorie nici în meciul din Cupă, alb-albaştrii pierzând la opt puncte diferenţă. Partida dintre Universitatea Cluj şi UCM HC Caraş-Severin din cadrul turneului final al Cupei României s-a jucat la Turnu Severin la mijlocul săptămânii, ambele echipe reuşind un joc bun, cu toate că oboseala a fost vizibilă în evoluţia lor. Reşiţenii au început bine meciul, reuşind să preia conducerea repede. Graţie unui joc bun făcut pe faza ofensivă, bănăţenii şi-au asigurat avantajul la finalul primei jumătăţi a meciului, scorul pauzei fiind 18-16 pentru echipa cărăţană. Forţa reşiţenilor a scăzut în partea secundă, echipa din Ardeal reuşind încet, încet, să preia conducerea pe tabelă într-un mod autoritar. Experienţa echipei ardelene şi banca numeric mai valoroasă a făcut ca la finalul jocului victoria să revină clujenilor, care s-au impus cu 38-30 în faţa formaţiei reşiţene. Cele mai multe goluri pentru UCM le-au înscris Vulpe și Cuciula, fiecare reuşind câte şae goluri. Aşadar, reşiţenii au părăsit copetiţia repede, ratând semifinalele Cupei României, alb-albaştrii suferind mult în urma plecării de la jumătatea campionatului a jucătorilor valoroşi, plecări care au forţat promovarea la prima echipă a unor handbalişti fără prea mare experienţă. În penultimul act al Cupei României se vor întâlni Bucovina Suceava şi Pandurii și HCM Constanța cu Universitatea  Cluj. HCM Constanţa are în acest sezon prilejul să facă eventul, echipa de la malul mării având mari şanse să câştige şi Cupa Româîniei după ce a câştigat titlul de campioană în actuala ediţie a Ligii Naţionale.