Acasă Sport UCM Reșița câștigă cu emoții în fața unei nou-promovate

UCM Reșița câștigă cu emoții în fața unei nou-promovate

Handbaliștii de la clubul UCM Reșița au făcut instrucție cu formația nou-promovată CSM București, într-un meci ce a contat pentru etapa cu numărul șapte a Ligii Naționale de handbal masculin. Reșițenii s-au impus la o diferență șapte goluri în partida jucată în acest week-end în Sala Polivalentă din Reșița. Elevii lui Gligore Czari și-au respectat statutul de favoriţi ai acestei partide și în minutul 10 al primei reprize conduceau la o diferență de 6 goluri. Echipa bucureșteană a început din senin să joace un handbal lipsit de inhibiții, și, cu puțin noroc, au reușit ceea ce inițial părea imposibil, să se instaleze la conducere pe tabelă. Așadar, la jumătatea primei reprize, vicecampioana din Reșița era condusă de o echipă nou-promovată cu scorul de 12-9. Reșițenii reușesc totuși să-și revină, și cu cinci minute înainte de pauză reușesc să preia din nou conducerea. Scorul la pauza mare a fost 24-21 în favoarea trupei din Reșița. Repriza secundă debutează în aceeași notă de nesiguranță din jocul reșițenilor. Formația din capitală reușește din nou să se apropie la doar un gol în spatele reșițenilor, la doar cinci minute de la începutul reprizei a doua. Minutul 40 aduce în sfârșit distanțarea pe tabelă a reșițenilor, aceștia reușind să păstreze avansul până la finalul partidei, grație în primul rând jocului bun făcut de portarul Irimuș. Partida se încheie cu victoria formației UCM Reșița, care s-a impus cu scorul final de 45-38. Jocul arătat de reșițeni în unele momente ale partidei îl îngrijorează pe tehnicianul Gligore Czari. Acesta are de lucru în ceea ce privește concentrarea jucătorilor săi, mai ales că în partida din etapa următoare, reșițenii vor întâlni o echipă puternică a campionatului, HCM Constanța, echipă împotriva căreia nu se poate juca la jumătate din capacitate. Cei mai buni marcatori pentru alb-albaștri în partida contra formației din capitală au fost Antonaru și Georgescu, cu câte șapte goluri fiecare, urmați de Djordjevic, cu șase reușite. Partida contra formației bucureștene a însemnat și debutul jucătorilor UCM-ului Predrag Vujadinovic şi Borko Djordjevic, jocul acestora fiind apreciat de antrenorul Gligore Czari. Jucătorul formației reșițene Eremia Pârâianu a fost aplaudat de întreaga sală la sfârșitul partidei, ca semn de recunoștință pentru aportul adus la câștigarea titlurilor de campioană de către UCM, acesta împlinind vârsta de 35 de ani chiar în ziua partidei. În etapa viitoare UCM Reșița va juca în deplasare împotriva echipei HCM Constanța.