Acasă Sport Un nou succes! Locul 2 la băieți si locul 3 la fete...

Un nou succes! Locul 2 la băieți si locul 3 la fete pentru Şcoala nr. 24 din Timişoara, la oină

Vineri, 21 aprilie 2023, a avut loc etapa zonală de oină gimnaziu băieți şi fete, competiţie desfăşurată în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar şi găzduită în sala de sport a Şcolii Gimnaziale ”Lazăr Tâmpa” Almaș din judeţul Arad.

La această competiţie s-au aliniat la cele două categorii, oină fete şi oină băieţi, câte 4 echipe reprezentând judeţele: Timiş, Arad, Alba şi Hunedoara.

Judeţul Timiş a fost reprezentat de echipele de oină ale Şcolii Gimnaziale nr. 24 din Timişoara, coordonate de profesorii Modra Cristian şi Racz Attila. Echipa de oină băieți, compusă din elevii Mirciov Darko, Hotico Flavius, Hotico Claudiu, Roşu Denis, Tat-Poinariu Claudiu, Delcea Radu, Serediuc Rareş și Blaga Mario a pierdut medalia de aur în faţa echipei gazdă, clasându-se pe locul al doilea.

Echipa de oină fete compusă din elevele Balaure Sara, Dombi Paula, Gagea Daria, Silaghi Melisa, Muler Raluca, Demeter Denisa, Dumitru Andrada și Ilie Iulia a obținut medalia de bronz.

Jocul de oină a devenit o tradiție la școala 24, an de an acest sport câștigând tot mai mulți adepți din rândul elevilor, obținându-se astfel rezultate deosebite la nivel județean și interjudețean – spune prof, Modra Cristian.