Acasă Sport Universitatea Craiova – FC Timişoara: 1-1 – bănăţenii egalează din nou în...

Universitatea Craiova – FC Timişoara: 1-1 – bănăţenii egalează din nou în ultimul minut

FC Timişoara a jucat în etapa a IV-a din Liga I contra echipei Universitatea Craiova. Meciul a avut loc la Craiova şi a însemnat o revenire a echipei oltene pe arena „Ion Oblemenco”. Tehnicianul bănăţenilor a început partida de la Craiova cu Taborda în poartă, iar ca jucători de câmp i-a folosit pe Scutaru, Luchin, Cisovsky, Sepsi, Alexa, Bourceanu, Curtean, Magera, Goga şi Axente.

Pentru acest meci, Petrovic a avut la dispoziţie pe toţi jucătorii importanţi, Cosmin Contra fiind şi el disponibil pentru acest meci, după ispăşirea celor două etape de suspendare. Meciul a început într-o notă de echilibru, ambele echipe studiindu-se reciproc. Primele ocazii ale meciului aparţin bănăţenilor, în minutele 16 şi 24, când Axente şi Alexa au şutat la poarta oltenilor, însă fără efect pe tabela de marcaj. Ocazia cea mai mare a primei reprize aparţine tot timişorenilor, care trec pe puţin pe lângă deschiderea scorului. În minutul 40, după o respingere în bara propriei porţi a unui fundaş craiovean, Goga loveşte mingea cu capul, însă portarul oltenilor salvează în ultimul moment. În minutul 44, şi U Craiova trece pe lângă deschiderea scorului, astfel că scorul la pauză a fost 0-0. Repriza secundă debutează cu o schimbare în tabăra bănăţenilor, Contra intrând în locul lui Goga. În minutul 52 vine şi primul gol al partidei, din păcate în poarta timişorenilor. Jucătorul oltenilor Alexandru Piţurcă reuşeşte să înscrie în poarta lui Taborda, în urma unei greşeli în apărarea bănăţeană, cu un şut din 12 metri. După deschiderea scorului, FC Timişoara a început să împingă jocul în jumătatea oltenilor. Tehnicianul bănăţenilor, Vladimir Petrovic, simte că atacul nu merge şi îl introduce pe Zicu în locul lui Curtean, în minutul 65. Dominarea bănăţenilor continuă şi, în minutul 79, Zicu trece pe puţin pe lângă egalare. Această ratare a făcut doar să anunţe golul din poarta oltenilor. În prelungirile partidei, după un şut puternic al lui Axente, respins de portarul oltenilor, Zicu reuşeşte să înscrie golul care aduce un punct pe Bega. Meciul dintre Universitatea Craiova şi FC Timişoara se termină egal, 1-1, un scor corect, având în vedere jocul arătat de cele două combatante. Pentru FC Timişoara urmează, joi, confruntarea grea din Europa League, contra lui Manchester City.