Acasă Sport Universitatea Timișoara – fără punct în Divizia A 1

Universitatea Timișoara – fără punct în Divizia A 1

Echipa de volei masculin Universitatea Timișoara a jucat în etapa a VIII-a a Diviziei A1 contra echipei CSM București, partida având loc în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. Elevii lui Sorin Grădinaru și-au pus mari speranțe în partida contra echipei bucureștene, mai ales că în etapa trecută gruparea de pe Bega a reușit să-și adjudece primul set din actualul sezon. Bănățenii au început însă ezitant înfruntarea de la sfârștul săptămânii trecute, lucru de care echipa din capitală a profitat și, după primele două seturi, CSM București conducea cu 2-0. ”Studenții” timișoreni au avut o tresărire de orgoliu în sfertul trei, când, după un joc demn de prima ligă, s-au impus cu 25-22, ducând astfel scorul la 2-1. Sfertul trei s-a jucat într-o notă de echilibru. Din păcate, Universitatea a trebuit să se recunoască încă o dată învinsă, CSM București plecând cu vioctorie din Sala ”Constantin Jude”, scorul final al întâlnirii fiind 3-1 pentru CSM. Astfel, bănățenii rămân cu zero puncte din opt meciuri jucate până acum în Divizia A1. În runda viitoare Universitatea va întâlni echipa CSU Galați, ambele formații fiind nou-promovate în prima ligă anul acesta. După meciul cu CSM, antrenorul timișorenilor s-a arătat încrezător în puterea echipei sale de a câștiga măcar un meci în actuala stagiune, principalul obiecticv al ”studenților” fiind salvarea de la redtrogradare.