Acasă Sport Universitatea Timişoara – învinsă în restanţa de la Slatina

Universitatea Timişoara – învinsă în restanţa de la Slatina

Handbalistele de la Universitatea Timişoara au pierdut la limită partida restanţă din etapa a XIX-a, disputată miercuri, la Slatina. Meciul încheiat 25-23 pentru gazde nu contează, însă, decât pentru palmares. Fetele lui Tiberiu Puta rămân pe locul III în Seria B a Diviziei A de handbal. Bănăţencele nu au nici o şansă la promovare. Din fiecare serie merge în prima divizie doar prima formaţie. În seria noastră, SCM Craiova are 18 victorii, din 18 posibile. În întâlnirea de la Slatina, oltencele au reuşit să-şi ia revanşa, după înfrângerea din tur, deşi au tremurat până în ultima clipă a meciului. Asta cu toate că la pauză aveau un avantaj liniştitor: 15-8. Timişorencele s-au concentrat mai bine în a doua repriză şi au fost la un pas de o revenire spectaculoasă. S-a încheiat, însă, 25-23 pentru gazde. Cele mai eficiente jucătoare pentru timişorence au fost Mirela Negruţiu – 7 puncte şi Ornela Cluci, cu 5 puncte. Universitatea Timişoara a început partida de la Slatina în următoarea formulă:  Cristina Râpa – Mirela Negruţiu, Anca Jianu, Ornela Cluci, Irina Munteanu, Oana Ianu, Alina Dăscăliuc. Elevele lui Puta au următorul meci sâmbătă, în deplasare, la CSM Sebeş.