Acasă Sport UTA a început cu dreptul seria meciurilor amicale

UTA a început cu dreptul seria meciurilor amicale

Echipa de fotbal UTA a jucat, la mijlocul săptămânii, primul meci amical după revenirea din vacanța de vară, echipa împotriva căreia gruparea condusă de Adrian Falub a jucat fiind Chișinău Criș, formație ce a terminat pe locul secund ediția trecută a Ligii a IV-a. Partida a fost una în care antrenorul alb-roșilor a folosit două formule separate de echipă, una pentru fiecare repriză. În primul act, pentru UTA au jucat Smaranda, Raţ, Gornic, Giura, Şuşlak, Kharbat, A. Pavel, Copil, Cărpinişan, Pop și Weller, pentru ca în repriza a doua Falub să-i trimită în teren pe Cioară, Ene, Gligor, Siminic, Calvin, Lazea, Chindriş, G. Neagu, Capătă, A. Neagu și Miron. Arădenii au început bine meciul, pentru ca după 25 de minute de joc Weller Pereira să o ducă pe UTA în avantaj. Chișinăul a egalat cu cinci minute înaintea sfârșitului primei reprize, astfel că scorul la pauză a fost 1-1. Actul secund a fost unul echilibrat, ambele formații nereușind să-și creeze ocazii clare de gol. UTA a reușit să înscrie până la urmă golul victoriei în ultimele faze ale întâlnirii, golul doi al alb-roșilor fiind marcat de Neagu. La finalul meciului, antrenorul arădenilor, Adrian Falub, a declarat că a urmărit în special echipa ce a jucat în prima repriză, însă nimic nu este definitivat în ceea ce privește primul 11, având în vedere că până la startul campionatului jucătorii săi mai au timp să ajungă la forma maximă. Următorul meci amical pentru alb-roșii va avea loc sâmbătă, când, pe terenul ”Francis Neuman”, UTA va întâlni echipa Turdor Vladimirescu, înfruntarea fiind programată de la ora 10.00.