Acasă Sport UTA a pus punct primului cantonament

UTA a pus punct primului cantonament

Formația arădeană UTA a terminat primul stagiu de pregătire centralizată a verii cu un amical împotriva echipei de liga a IV-a, CS Ineu. Tehnicianul alb-roșilor, Roland Nagy, a abordat partida cu două echipe pentru fiecare repriză, optând să înceapă jocul cu rezervele. Așadar, din primul minut al meciului ce a avut loc la începutul săîptămânii la Ineu, pentru UTA au jucat Smaranda, Calvin, Gornic, Lungu, Suslak, Gâlcă, Ignea, Chindriş, Coll, Miron și Yartey. Arădenii au început în atac înfruntarea contra celor din Ineu, ratând în mai multe rânduri deschiderea scorului. Echipa de liga a patra a fost foarte aproape de a intra la pauză în avantaj, însă, lovitura de pedeapsă a fost ratată de jucătorul Ineului, Berar, astfel că, scorul după primele 45 de minute de joc a fost 0-0. Antrenorul arădenilor a introdus în actul secund jucătorii mai experimentați, astfel că echipa UTA-ei a fost formată în repriza a doua din Curileac, Bălan, Pascariu, Pocuca, Gligor, Neagoe, Varga , Purece, Nădăban, Capătă și Drăgan. Schimbările făcute de tehnicianul arădenilor s-au văzut imediat, UTA reușind să deschidă scorul. ”Bătrâna Doamnă” nu a avut probleme în fața echipei din Ineu, experiența jucătorilor introduși în actul secund al partidei a făcut ca scorul final să fie 4-0 pentru trupa arădeană. Astfel, după un egal și o înfrângere obținute în fața celor de la Gloria Arad și Național Sebiș, fotbaliștii lui Roland Nagy au bifat primul succes din această vară. Reveniți din cantonamentul de la Moneasa, jucătorii arădeni așteaptă acum cel de-al doilea stagiu de pregătire, ce va avea loc în Italia. În ceea ce privește transferurile de jucători, UTA l-a legitimat în această săptămână pe Nicolas Coll, mijlocașul argentinian semnând o înțelegere pe un an cu gruparea din Arad.