Acas─â Sport UTA a pus punct primului cantonament

UTA a pus punct primului cantonament

419

Forma╚Ťia ar─âdean─â UTA a terminat primul stagiu de preg─âtire centralizat─â a verii cu un amical ├«mpotriva echipei de liga a IV-a, CS Ineu. Tehnicianul alb-ro╚Öilor, Roland Nagy, a abordat partida cu dou─â echipe pentru fiecare repriz─â, opt├ónd s─â ├«nceap─â jocul cu rezervele. A╚Öadar, din primul minut al meciului ce a avut loc la ├«nceputul s─â├«pt─âm├ónii la Ineu, pentru UTA au jucat Smaranda, Calvin, Gornic, Lungu, Suslak, G├ólc─â, Ignea, Chindri┼č, Coll, Miron ╚Öi Yartey. Ar─âdenii au ├«nceput ├«n atac ├«nfruntarea contra celor din Ineu, rat├ónd ├«n mai multe r├ónduri deschiderea scorului. Echipa de liga a patra a fost foarte aproape de a intra la pauz─â ├«n avantaj, ├«ns─â, lovitura de pedeaps─â a fost ratat─â de juc─âtorul Ineului, Berar, astfel c─â, scorul dup─â primele 45 de minute de joc a fost 0-0. Antrenorul ar─âdenilor a introdus ├«n actul secund juc─âtorii mai experimenta╚Ťi, astfel c─â echipa UTA-ei a fost format─â ├«n repriza a doua din Curileac, B─âlan, Pascariu, Pocuca, Gligor, Neagoe, Varga , Purece, N─âd─âban, Cap─ât─â ╚Öi Dr─âgan. Schimb─ârile f─âcute de tehnicianul ar─âdenilor s-au v─âzut imediat, UTA reu╚Öind s─â deschid─â scorul. ”B─âtr├óna Doamn─â” nu a avut probleme ├«n fa╚Ťa echipei din Ineu, experien╚Ťa juc─âtorilor introdu╚Öi ├«n actul secund al partidei a f─âcut ca scorul final s─â fie 4-0 pentru trupa ar─âdean─â. Astfel, dup─â un egal ╚Öi o ├«nfr├óngere ob╚Ťinute ├«n fa╚Ťa celor de la Gloria Arad ╚Öi Na╚Ťional Sebi╚Ö, fotbali╚Ötii lui Roland Nagy au bifat primul succes din aceast─â var─â. Reveni╚Ťi din cantonamentul de la Moneasa, juc─âtorii ar─âdeni a╚Öteapt─â acum cel de-al doilea stagiu de preg─âtire, ce va avea loc ├«n Italia. ├Än ceea ce prive╚Öte transferurile de juc─âtori, UTA l-a legitimat ├«n aceast─â s─âpt─âm├ón─â pe Nicolas Coll, mijloca╚Öul argentinian semn├ónd o ├«n╚Ťelegere pe un an cu gruparea din Arad.