Acasă Sport UTA merge bine și în amicale

UTA merge bine și în amicale

Deoarece sunt nevoiți să aștepte două săptămâni până la următorul meci din Liga a II-a, fotbaliștii Clubului UTA au disputat două partide amicale în compania a două formații din ligi inferioare, Chișineu Criș și Luceafărul Oradea. Alb-roșii au programat următorul meci oficial, cel contra echipei din Alba Iulia, pe data de 28 mai, din cauza retragerii a două formații din eșalonul secund. Tehnicianul arădenilor, Roland Nagy, a avut așadar oportunitatea să mai lucreze la sistemul de joc al propriei echipe, trimițând în cele două amicale toți jucătorii diponibili. Prima partidă amicală, cea împotria celor de la Chișineu Criș, a fost câștigată de arădeni cu scorul de 2-1, la partidă luând parte peste 200 de spectatori. Golurile alb-roșiilor au fost marcate de Neagoe și Drăgan, partida fiind dominată clar de UTA. Tehnicianul arădenilor a folosit două echipe pentru fiecare repriză. Următoarea partidă amicală susținută de UTA, la mijlocul acestei săptămâni, a fost împotriva echipei concitadinei Gloria Arad,  înfruntarea având loc pe arena "Francisc Neuman" din Arad. Meciul a fost unul strâns, formația de ligă a treia, Gloria Arad, reușind să pună probleme fotbaliștilor UTA-ei. Scorul a fost deschis în prima repriză de către cei de la Gloria, elevii lui Roland Nagy întâmpinând mari greutăți în găsirea golului egalizator. UTA a reușit până la urmă să scape de înfrângere, înscriind pe finalul partidei, astfel că scorul final dintre cele două formații din Arad a fost 1-1. Următorul meci de pregătire al fotbaliștilor arădeni va fi împotriva celor de la Luceafărul Oradea, echipă matematic promovată în Liga a II-a.