Acasă Sport UTA, umilită la Timişoara! Ripensia a câştigat cu 3-0 şi a ajuns...

UTA, umilită la Timişoara! Ripensia a câştigat cu 3-0 şi a ajuns în şaisprezecimile Cupei României

ripensia utaMeciul legendelor din turul 5 al Cupei României a fost câştigat detaşat de echipa din liga a cincea. UTA a jucat sub orice critică, iar Ripensia s-a calificat uşor în turul următor, în care intră şi echipele din Liga I.

Ripensia a arătat ca o echipă din liga a doua, iar UTA s-a comportat ca una din eşalonul al cincilea, ieri, în meciul de Cupa României, disputat pe stadionul Electrica. Situaţia e chiar invers pe hârtie, dar UTA suferă pentru neseriozitatea patronului, care s-a apucat să alcătuiască o echipă cu câteva zile înainte de startul sezonului.

Echipa care are şase campionate şi două Cupe ale României în palmares s-a făcut de râs în faţa unei echipe care poartă un nume celebru, dar a luat fiinţă abia acum un an şi jumătate. Ripensia a câştigat cu 3-0, după ce, în minutul 9, avea deja un avantaj de două goluri. Briciu a pasat pentru golul lui Anagor din minutul 3, iar, şase minute mai târziu, a înscris pentru 2-0 cu un şut de la 30 de metri. Oltean, de la UTA, a fost eliminat în minutul 49, iar Ripensia a mai înscris o dată, deşi a mai avut încă trei sau patru ocazii clare de gol. Adrian Popa a închis tabela în minutul 70, după o fază de contraatac.

Următorul tur al Cupei României va avea loc peste două săptămâni. Ripensia are şansa de a juca împotriva unei echipe din Liga I. „Toată lumea îşi doreşte să joace contra Stelei. Eu, chiar dacă sunt dinamovist, vreau să joc tot cu Steaua. Steaua e echipă mare şi sper din tot sufletul să jucăm cu ei”, a mai spus Raul Briciu.

Sursa: liga2.ro