Acasă Sport Victorie cu emoţii pentru BC Timişoara

Victorie cu emoţii pentru BC Timişoara

Baschetbaliştii bănăţeni au jucat, în cadrul etapei cu numărul şapte din Divizia A la baschet, împotriva formaţiei CS Politehnica Iaşi. Partida jucată în această duminică în Sala „Constantin Jude” din Timişoara a pus faţă în faţă o echipă a Iaşiului mai slab cotată decât trupa alb-violetă, fapt pentru care bănăţenii erau nevoiţi să câştige partida, mai ales că elevii lui Dragan Petricevic nu stăteau prea bine în campionat, aceştia având înaintea partidei doar două victorii. „Leii din Banat” au început tare confruntarea şi după primele zece minute ale meciului conduceau la o diferenţă de 11 puncte, scorul înscris pe tabelă fiind 22-11 pentru bănăţeni. Echipa vizitatoare, aflată pe locul 14 în campionat, a reuşit să surprindă formaţia bănăţeană printr-un joc mai închegat, astfel că sfertul doi a revenit ieşenilor, care l-au câştigat cu scorul de 16-14. Pauza mare i-a găsit totuşi în avantaj pe baschetbaliştii bănăţeni, care la jumătatea meciului conduceau cu 12 puncte formaţia din Iaşi. Sfertul al treilea a însemnat şi detaşarea formaţiei alb-violete, care, în urma unui joc foarte bun reuşit de Miceta şi Markovic, a reuşit să câştige penultimul sfert al partidei cu scorul de 27-16. Bănăţenii au mai redus din turaţie în ultimul sfert, astfel că echipa din Iaşi a câştigat sfertul patru cu scorul de 26-20. Aşadar, BC Timişoara a reuşit să se impună în faţa formaţiei CS Politehnica Iaşi cu scorul de 83-69, bifând astfel cea de-a treia victorie din acest sezon. De menţionat este faptul că pentru echipa bănăţeană nu a putut evolua jucătorul de bază Nicholas Covington, însă şi cu absenţa acestuia, BC Timişoara a reuşit să ia toate punctele puse în joc. Timişorenii au urcat, în urma acestei victorii, pe poziţia a şasea în clasament, urmând ca în etapa viitoare, programată în 3 noiembrie, trupa lui Dragan Petricevic să joace împotriva formaţiei Steaua Bucureşti, echipă aflată pe poziţia a treia în clasamentul Diviziei A.

Victorie importantă pentru baschetbalistele bănăţene

Elevele antrenate de Dan Ionescu au reuşit să bată pe teren propriu principala contracandidată la locul patru, echipa CSU LPS Alba Iulia. Obiectivul bănăţencelor de a accede în primele opt echipe ale campionatului este din ce în ce mai realizabil, datorită în principal victoriei obţinute împotriva formaţiei din Alba Iulia. Alb-violetele nu au avut probleme în a învinge echipa LPS Alba Iulia, elevele lui Dan Ionescu reuşind să câştige primul sfert al partidei la o diferenţă de 7 puncte. În sfertul doi, bănăţencele au făcut instrucţie cu formaţia vizitatoare, scorul înscris pe tabelă după al doilea sfert fiind 24-9 pentru timişorence. Echipa din Alba Iulia a reuşit totuşi să-şi adjudece sfertul trei, pe care l-a câştigat cu scorul de 12-6, profitând şi de relaxarea firească a baschetbalistelor bănăţene. Ultimul sfert al meciului a revenit alb-violetelor, acestea câştigând-ul cu scorul de 22-7. Aşadar, baschetbalistele de la  BCM Bega Danzio Timişoara ajung la a doua victorie consecutiv şi vor face deplasarea din etapa următoare pline de încredere. Bănăţenele au nevoie de victorie în meciul următor împotriva formaţiei ICIM Universitatea Cluj-Napoca, pentru a accede în play-off-ul Diviziei A.