Acasă Sport Victorie şi calificare în finală pentru rugbyştii bănăţeni

Victorie şi calificare în finală pentru rugbyştii bănăţeni

S.C. R.C.M "Universitatea de Vest" Timişoara a învins, pe terenul propriu, formaţia ungară Battai Bulldogok Rögbi Klub. Meciul a contat pentru calificarea în finala Cupei Europei Centrale la rugby. Jucătorii bănăţeni au început hotărâţi partida, reuşind un joc bun, surclasând net adversarul. La pauză, timişorenii conduceau clar, cu scorul de 17-0. În repriza secundă, maghiarii au o tresărire de orgoliu şi reuşesc un eseu. Timişorenii nu lasă garda jos şi mai înscriu două eseuri, eliminând orice îndoială referitoare la câştigătoarii meciului. Astfel, partida se încheie cu scorul de 29-7, scor ce arată diferenţa clară de valoare dintre formaţiile maghiare şi româneşti. După finalul acestei prime semifinale, antrenorul-jucător al bănăţenilor, Cosmin Cioriciu, s-a declarat mulţumit pentru îndeplinirea obiectivului, calificarea în finala Cupei Europei Centrale. Cioriciu se aşteaptă ca echipa să reuşească un joc bun, în finala care va avea loc în luna iunie în capitala Ungariei, Budapesta. Harmat, managerul clubului maghiar, a înmânat la finalul partidei câteva cupe, printre laureaţi numărându-se şi rugbistul echipei finaliste din acest acest an Gheorghe BIZO. Acesta a fost considerat jucătorul cu cea mai bună evoluţie în această primă semifinală. A doua semifinală a acestei competiţii se va juca în 16 mai şi va aduce faţă în faţă, la Baia Mare pe Ricany (Cehia) şi Remin Baia Mare.