Acasă Sport Victorie şi înfrângere pentru Elba în play-off

Victorie şi înfrângere pentru Elba în play-off

Play-off-ul început cu dreptul pentru B.C.M. Elba Timişoara. După câştigarea Cupei României, în acest an, baschetbaliştii bănăţeni sunt decişi să meargă mai departe cu rezultatele bune. Pornind ca favorită în sferturile din play-off, elevii lui Dragan Petricevic i-au învins în primul meci pe C.S.U. Atlassib, cu scorul de 87-74. Superioritatea alb-violeţilor s-a văzut încă din startul partidei, când Elba a reuşit să se distanţeze la 18 puncte, după doar 10 minute de joc. Sibienii au reuşit, în ultimele minute, să se apropie la 6 puncte, dar datorită jocului bun, atât din defensivă, dar mai ales din ofensivă, bănăţenii au reuşit să-şi adjudece prima victorie din play-off. Principalii marcatori pentru Elba au fost: Pesic – 13 puncte, Tudosă – 9 puncte, Dzambic – 8 puncte şi 8 pase decisive şi Grubisic cu 2 puncte. De asemenea, aruncările din afara semicercului au adus bănăţenilor nu mai puţin de 13 puncte, Uros şi Nenad reuşind patru aruncări de trei puncte fiecare.

Înfrângere la limită, în al doilea meci
 Încurajaţi de jocul bun reuşit în prima manşă a ply-off-ului, baschetbaliştii Elbei au început încrezători meciul doi contra celor de la Atlassib. Alb-violeţii au început tare partida, reuşind să conducă, la diferenţe mici, totuşi, majoritatea meciului. Înpinşi de public, dar şi cu ajutorul discret oferit de arbitri, sibienii au reuşit să câştige partida, scorul final fiind de 78-79. Deşi Pesic şi Dzambic au făcut un meci mare, fiecare reuşind să marcheze peste 20 de puncte, meciul nu a putut fi câştigat, poate şi pentru faptul că Urso Velickovic a prins o zi mai slabă. Nimic nu este pierdut pentru bănăţeni. Urmează meciurile trei şi patru, meciuri care vor avea loc în Timişoara. Astfel, Leii din Banat pot profita de avantajul propriului teren, iar dacă reuşesc să învingă în ambele meciuri, vor putea intra în semifinalele campionatului. Ultimele două partide din play-off vor avea loc pe 20 respectiv 21 aprilie în sala Constantin Jude din Timişoara.