Acasă Sport Victorie meritată pentru UCM Reşiţa

Victorie meritată pentru UCM Reşiţa

Formaţia de handbal masculin UCM Reşiţa a reuşit să câştige partida din etapa cu numărul XI- a Ligii Naţionale, jucată miercuri pe teren propriu. Reşiţenii au jucat mai repede partida contra echipei Pandurii Târgu Jiu deoarece în această sâmbătă, elevii lui Gligore Czari vor evolua în Polonia, contra echipai Wisla Plock, pentru manşa retur din turul trei al Cupei Cupelor. Partida din Sala Polivalentă din Reşiţa dintre ocupantele primelor două poziţii din campionat a fost una dominată de echilibru. Oaspeţii au început mai bine meciul şi au reuşit să conducă la două goluri după doar cinci minute de joc. Vicecampionii reşiţeni au intrat mai greu în meci dar până la finalul primei reprize nu au cedat conducerea, scorul după primele 30 de minute de joc fiind 16-15 pentru reşiţeni. Repriza secundă a aparţinut în totalitate alb-albaştrilor, care, graţie jocului bun făcut de Ghionea, Irimescu şi Pârâianu nu au dat nici-o şansă echipei din Târgu Jiu. După doar jumătate din repriza secundă. UCM conducea pe tabelă cu zece goluri iar până la final reşiţenii au mai înscris de opt ori. Scorul final dintre UCM Reşiţa şi Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu a fost 36-28 pentru echipa reşiţeană, rezultat ce o clasează momentan pe prima poziţi din campionat. Elevii lui Gligore Czari pot rămâne pe primul loc după această etapă dacă Politehnica Timişoara produce surpiza, şi o încurcă pe HC Odorhei echipă aflată la un punct în spatele Reşiţei. Principalii marcatori ai formaţiei reşiţene au fost Ghionea cu şapte goluri şi Irimescu cu şase reuşite.