Acasă Sport Viitorul baschetului masculin timişorean este asigurat

Viitorul baschetului masculin timişorean este asigurat

Baschetul timişorean juvenil începe să aducă din ce în ce mai multe medalii, demonstrând faptul că viitorul baschetului bănăţean este promiţător. După ce grupele de juniori sub 15 şi sub 18 ani au cucerit două titluri naţionale, a venit şi rândul tinerilor baschetbalişti de la grupa sub 14 ani să câştige o medalie naţională. Elevii pregătiţi de antrenorul Ciprian Prejban au participat, weekendul trecut, la Campionatul Naţional de baschet masculin rezervat copiilor sub 14 ani, ce s-a desfăşurat la Galaţi. Tinerii baschetbalişti bănăţeni au reuşit să ajungă până în finala mică, unde, pentru o clasare pe locurile 3-4, au jucat împotriva echipei de baschet clujene, PH Cluj-Napoca. Partida din finala mică dintre cele două echipe a fost echilibrată. După cele patru reprize, tabela arăta un scor egal, deşi echipa bănăţeană merita să termine partida cu avans în faţa clujenilor. Aşadar, scorul după cele patru sferturi fiind egal, 66-66, conform regulamentului s-a mai jucat o repriză de prelungire. Repriza de prelungire a fost foarte grea pentru baschetbaliştii bănăţeni, aceştia fiind nevoiţi să se solicite la maximum pentru a câştiga. Finalul extra-reprizei i-a găsit pe tinerii bănăţeni victorioşi, ei reuşind să se impună cu scorul de 73-69, cucerind astfel medalia de bronz la Campionatul Naţional de baschet masculin sub 14 ani. CSŞ Bega Timişoara se află pe o pantă ascendentă în ceea ce priveşte grupele de juniori şi poate fi în viitor o bună pepinieră de jucători pentru ecipa de baschet fanion a Timişoarei, BC Timişoara. Jucătorii bănăţeni care s-au remarcat în mod special la acest turneu au fost Szekely şi Stoia, ambii reuşind să marcheze peste 20 de puncte fiecare în partida contra echipei clujene.