Acasă Sport Voleibalistele de la CSM Lugoj au început returul cu o victorie

Voleibalistele de la CSM Lugoj au început returul cu o victorie

volei 1Anul 2013 a început promiţător pentru voleiul feminin lugojean. Voleibalistele de la CSM Lugoj au început returul Diviziei A1 cu o victorie: 3-0 (25-21, 25-10, 25-13) cu CSU Medicina Tg. Mureş. Partida a avut loc, sâmbătă seara, în Sala „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj, în prezenţa a peste 500 de spectatori. Jocul a fost spectaculos, voleibalistele lugojence reuşind cea mai bună evoluţie din această ediţie de campionat. După un prim set echilibrat, gazdele s-au instalat la cârma partidei, adjudecându-şi actul doi la o diferenţă confortabilă (25-10). În setul trei, după ce au condus cu 7-1 şi 18-12, lugojencele s-au relaxat şi le-au permis mureşencelor să reintre în joc şi să se apropie până la 23-24. Finalul jocului a fost incandescent, lugojencele obţinând  cea de-a patra victorie în această ediţie de campionat după ce Medicina a salvat trei mingi de meci. Cu cele trei puncte obţinute, CSM Lugoj s-a apropiat la trei puncte de CSU Medicina Tg. Mureş, ocupanta locului opt în clasamentul Diviziei A1, ultimul care asigură participarea în play-off. Pentru CSM Lugoj au evoluat: Ivana Radonjic, Diana Tătaru, Laura Lungu, Ionela Canea, Katarina Jovanovic, Carmen Grama, Andreea Ispas (libero), Veronica Lupaşcu, Daniela Lupescu. Etapa viitoare (sâmbătă, 19 ianuarie), CSM Lugoj va întâlni, în deplasare, pe CSM Bucureşti, formaţie care a început returul cu o victorie, 3-2, în faţa liderului campionatului, Ştiinţa Bacău.