Acasă Sport Voleibalistele de la CSM Lugoj continuă seria victoriilor în Divizia A1

Voleibalistele de la CSM Lugoj continuă seria victoriilor în Divizia A1

Echipa feminină de volei a Clubului Sportiv Municipal Lugoj a obţinut un nou succes în prima ligă. Formaţia lugojeană s-a impus cu 3-0 (25-23, 25-21, 31-29) în partida cu CSM Bucureşti. Susţinute de peste 500 de spectatori prezenţi în Sala „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj, voleibalistele bănăţence au început jocul extrem de motivate şi, chiar dacă au mai greşit la serviciu şi în atac, au reuşit să-şi adjudece primele două seturi cu 25-23 şi 25-21. Setul al treilea a fost mult mai echilibrat, formaţia bucureşteană conducând până în final (23-19), când a şi avut patru mingi de set, la 24-22, 27-26 şi 29-28. Lugojencele au revenit de fiecare dată şi după trei mingi de meci irosite, la 25-24, 26-25 şi 28-27, au câştigat cu un spectaculos 31-29. Astfel, după 86 de minute de joc echilibrat, CSM Lugoj şi-a trecut în cont cea de-a treia victorie din actuala ediţie de campionat, unde, după cinci etape, ocupă un onorant loc cinci, cu opt puncte (fără cele trei puncte obţinute pentru victoria cu Penicilina Iaşi, echipă retrasă din campionat). Pentru CSM Lugoj au evoluat: Diana Balintoni, Irina Alexandru, Daniela Lupescu, Laura Lungu, Larisa Ciobanu, Ionela Canea, Andreea Smultea (libero), Sorina Marian şi Mădălina Şonda. Echipa lugojeană, pregătită de Bogdan Paul şi Dorin Horvath, poate să-şi îmbogăţească zestre de puncte etapa viitoare, când va evolua, în deplasare, cu CSM Sibiu, echipă care nu a cunoscut victoria în acest sezon.