Acasă Sport Voleibalistele de la CSM Lugoj – parcurs excelent în A2

Voleibalistele de la CSM Lugoj – parcurs excelent în A2

Lugojencele nu au pierdut nici măcar un set în cele 13 meciuri disputate
Campionatul Diviziei A2 de volei feminin s-a reluat, sâmbătă, cu meciurile etapei a XIII-a. Derby-ul etapei s-a jucat la Piteşti, unde formaţia locală – CS Argeş Volei Piteşti, clasată pe locul secund în clasament, a întâlnit pe CSM Lugoj, liderul seriei, echipă care nu a cunoscut înfrângerea în această ediţie de campionat şi, mai mult, nu a pierdut nici măcar un set. Partida a fost foarte disputată doar în primul set, când lugojencele, cu Sorina Buz la serviciu, au reuşit să revină de la 18-24 şi să se impună cu 28-26. gazdele au resimţit şocul (au pierdut şase mingi de set) şi au cedat şi celelalte două seturi, cu 14-25 şi 20-25. astfel, după 13 jocuri disputate, CSM Lugoj ocupă prima poziţie în clasamentul seriei de vest cu 26 de punte (setaveraj 39-0) şi, indiferent de rezultatul din etapa viitoare, va încheia sezonul regulat pe locul I. Formaţia lugojeană are ca obiectiv calificarea la turneul de promovare şi revenirea, după doar un an, pe prima scenă a voleiului feminin românesc.