Acasă Sport UCM Reşiţa câştigă pe teren propriu… la Timişoara

UCM Reşiţa câştigă pe teren propriu… la Timişoara

Handbaliştii formaţiei UCM Reşiţa au disputat, miercuri, partida din etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal masculin, pe parchetul Sălii „Constantin Jude” din Timişoara. Sala timişoreană le-a adus noroc reşiţenilor, aceştia reuşind să învingă echipa HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare la o diferenţă de 11 goluri. Reşiţenii au privit partida contra echipei din Baia Mare cu prudenţă, dorind însă să o câştige cu orice preţ. După înfrângerea din etapa trecută contra revelaţiei campionatului, HC Odorhei, vicecampionii României nu aveau voie să mai facă un pas greşit. Partida dintre Reşiţa şi Baia Mare a început cu ambele echipe rezumându-se la un joc precaut. În prima repriză s-au marcat puţine goluri, reşiţenii intrând la cabine în pauza meciului cu un avantaj de două goluri, scorul fiind 15-13. Cu amintirea înfrângerii de la Odorhei în minte, handbaliştii lui Gligore Czari au forţat în partea a doua şi acest lucru s-a văzut pe teren. Graţie inspiraţiei portarului Levente Szabo, dar şi a jocului bun făcut de Irimescu, Ghionea şi Vulpe, UCM Reşiţa a reuşit să se distanţeze la mijlocul reprizei secunde, la zece goluri de adversarii băimăreni. Handbaliştii reşiţeni au ţinut ritmul jocului ridicat până la finalul meciului, astfel că partida s-a terminat cu victoria UCM-ului, scorul final fiind 34-23. Cei mai buni marcatori ai formaţiei reşiţene au fost Levente Szabo, Cristian Antonaru, Ionut Georgescu cu opt reuşite, iar Alexandru Vulpe şi Gheorghe Irimescu au reuşit fiecare cinci goluri. În repriza secundă, handbalistul Cuciula s-a accidentat grav, fiind nevoit să părăsească sala într-o ambulanţă, jucătorul reşiţean ratând jocul din etapa viitoare.

Politehnica Timişoara – înfrângere la Bacău

Având un moral bun după victoria din prima etapă împotriva formaţiei CSM Satu Mare, handbaliştii de la Universitatea Politehnica Timişoara au mers la Bacău cu gândul că vor reuşi încă un rezultat bun. Din păcate, etapa a doua din Liga Naţională de handbal masculin a fost cu ghinion pentru bănăţeni, elevii lui Otto Hell pierzând în faţa formaţiei Ştiinţa Bacău cu scorul de 30-21. Handbaliştii bănăţeni au întâlnit o echipă a Bacăului care a început partida în forţă, luându-i prin surprindere pe timişoreni. Jocul a fost pierdut de bănăţeni datorită ratărilor loviturilor de la 7 metri şi a lipsei de concentrare pe faza de finalizare. Din păcate, nici portarii Vass şi Tcaciuc nu au prins o zi inspirată, aceştia neputând ajuta decisiv echipa pentru a obţine victoria. În urma rezultatului de la Bacău, Politehnica Timişoara bifează prima înfrângere din acest campionat, clasându-se pe locul 8, cu 2 puncte. Etapa a treia din Liga Naţională de handbal masculin aduce şi primul derby al vestului, dintre Politehnica Timişoara şi UCM Reşiţa. Ultima întâlnire dintre cele două formaţii bănăţene a fost la turneul Cupa Politehnica şi câştig de cauză a avut echipa reşiţeană. Partida dintre Politehnica Timişoara şi UCM Reşiţa va fi sâmbătă, 11 septembrie, cu începere de la ora 17. Meciul se va juca în Sala „Constantin Jude” din Timişoara.