Acasă Sport 30 de piloţi au participat la Grand Prix Lugoj 2011

30 de piloţi au participat la Grand Prix Lugoj 2011

FOTO

Comisia de Automobilism şi Karting din cadrul Automobil Clubul Român Timiş a organizat, sâmbătă, la Lugoj, două întreceri automobilistice sub titulatura „Grand Prix Lugoj – 2011”: etapa a VII-a a Campionatului Judeţean de Automobilism şi etapa a V-a a Campionatului de Karting Timiş.

Cele două întreceri automobilistice s-au desfăşurat pe un traseu din centrul municipiului şi au reunit la start 30 de piloţi (27 la automobilism şi 3 la karting), care au făcut spectacol şi şi-au demonstrat îndemânarea pe un traseu de 1,1 kilometri, în sensul giratoriu din faţa primăriei. După două manşe de concurs, la karting, au urcat pe podium: 1. Victor- Nagy, 2. Isabela Isac, 3. Denis Gherle. În competiţia automobiliştilor, bătălia a fost strânsă. La clasa 1 (motoare sub 1.600 centrimetri cubi şi tracţiune pe o singură punte) s-a impus Vlad Bunescu (Honda CRX), urmat de Marius Nopcea (Honda Civic) şi de Andy Andrei (Honda Civic). La clasa 2 (1.601-2.000 centrimetri cubi şi tracţiune pe o singură punte), primul s-a clasat Alexandru Krepelka (Peugeot), urmat de Sergiu Tirla (Renault Clio) şi de Daniel Preunca (Honda Civic), iar la clasa 3 (fără restricţii), Peter Nemeth (Renault 5) a terminat primul, urmat de Sergiu Boncalo (Honda DelSol) şi de Diana Iordache (Renault 5). La juniori, Adrian Marcovici (Opel Corsa) a fost urmat pe podium de Marius Giurisici (Honda CRX) şi de Raul Tudoreanu (Honda Civic). În competiţia feminină (patru echipaje la start) s-a impus Diana Iordache (Renault 5), urmată de Ramona Copoceanu (Honda Civic) şi de Emanuela Gherle (Honda Civic). Cea mai bună echipă a fost Opinia Timişoarei Rally Team (în componenţa: Alexandru Krepelka, Daniel Preunca, Marius Nopcea, Gheorghe Ilaş şi Adrian Marcovici), care a acumulat cele mai multe puncte – 21, urmată pe podium de Forţa Viola & Pascotă Rally Team (Andy Andrei, Sergiu Tirla, Raul Tudoreanu, Sorin Mihoc şi Daniela Zaharie) – cu 15 puncte, şi Urban Racers TM (Cătălin Istoc, Claudiu Popa, Diana Iordache şi Peter Nemeth) – cu 13 puncte. „Săptămâna viitoare, pe Aeroportul „Traian Vuia” din Timişoara vom organiza etapele cinci şi şase ale Campionatului Naţional de Circuit Viteză Urban. În premieră naţională, aceste etape se vor desfăşura pe timp de noapte, în sensul că sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 01.00, este programat startul etapei a V-a, iar duminică, de la ora 01.00 – startul etapei a VI-a”, ne-a declarat Ladislau Giurisici, preşedintele Comisiei de Automobilism şi Karting Timiş.