Acasă Sport BCM Danzio pregătește returul în Serbia

BCM Danzio pregătește returul în Serbia

baschet 2Formația de baschet feminin BCM Danzio a jucat duminică un meci de verificare în Serbia, împotriva echipei ZKK Verbas. Partida a fost cea de-a treia a jucătorelor lui Dan Ionescu din acest an, după dubla din Cupa României, disputată la mijlocul săptămânii trecute. Bănățenele au demonstrat că au trecut peste înfrângerile la scor suferite în sferturile Cupei, împotriva celor de la Târgoviște și au reușit să se impună în amicalul împotriva echipei din Serbia. Jucătoarele timișorene au început mai greu meciul, acestea fiind conduse după primul sfert cu șapte puncte. Jocul ”panterelor” nu s-a îmbunătățit nici în sfertul doi, echipa din Verbas conducând la pauza mare cu 15 puncte. Deși părea că va înregistra al treilea eșec din acest an, echipa bănățeană a întors scorul în partea secundă. După ce și-au adjudecat sfertul trei cu 27-12, bănățenele s-au impus și în ultimele zece minute cu scorul de 14-11. Partida s-a încheiat cu scorul de 63-60 pentru Danzio, gruparea de la malul Begăi avându-le în Stoedin, Brown și Maric ca principale marcatore. Bănățenele vor disputa următorul meci oficial la finalul săptămânii, când vor primi vizita echipei SCM Craiova. ”Panterele” au fost nevoite să stea în prima etapă din returul Ligii Naționale, din cauza retragerii echipei din Târgu Secuiesc.