Acasă Sport Baschetbalistele timişorene au ieşit din Cupă

Baschetbalistele timişorene au ieşit din Cupă

Baschetbalistele de la CSS Bega Danzio Timişoara au părăsit Cupa României, elevele lui Dan Ionescu fiind învinse în returul manşei întâi de formaţia LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe. Partida jucată în sala Constantin Jude din Timişoara a fost diferită faţă de cea jucată la Sfântu Gheorghe, baschetbalistele timişorene reuşind un joc mai închegat. Primul sfert al partidei a fost câştigat de echipa din Sfântu Gheorghe, în timp ce sfertul al doilea a revenit formaţiei bănăţene. Scorul la pauza mare a fost unul strâns, 36-37 pentru echipa oaspete. Sfertul trei a aparţinut formaţiei din Sfântu Gheorghe, care îl câştigă cu scorul de 21-15. Ultimul sfert al partidei a fost şi cel mai palpitant, formaţia bănăţeană încercând din răsputeri să nu piardă această partidă. Din păcate, partida se încheie cu înfrângerea timişorencelor, diferenţa de 25 de puncte înregistrată în tur neputând fi recuperată de baschetbalistele bănăţene. Aşadar, LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe câştigă cu scorul de 68-65 şi se califică în faza următoare a Cupei României la handbal feminin. Jucătoarele care au marcat cel mai mult din tabăra bănăţeană au fost Ancuţa Stoenescu, Andra Haas şi Laura Budean, toate trei reuşind să înscrie peste 14 puncte fiecare. Cu toate că au pierdut, baschetbalistele timişorene sunt mulţumite de jocul făcut, echipa bănăţeană nefiind interesată de această competiţie. Antrenorul bănăţenelor, Dan Ionescu, a felicitat jucătoarele pentru efortul depus în aceasă partidă şi a declarat că această dublă manşă de cupă a fost un antrenament foarte bun pentru meciurile din campionat. Gruparea timişoreană va debuta în noua ediţie de campionat week-end-ul următor, când vor întâlni din nou formaţia din Sfântu Gheorghe.