Acasă Sport BC Timba a reușit salvarea în meciul decisiv

BC Timba a reușit salvarea în meciul decisiv

baschet 3Baschet Club Timba a rămas pentru încă un sezon în Liga Națională, bănățenii reușind să tranșeze problema retrogradării în meciul cinci contra celor de la CSS Giurgiu. ”Urșii” au învins în partida decisivă chiar pe terenul giurgiuvenilor cu scorul de 75-65. Chiar dacă au început cu stângul primul tur al play-off-ului, galben-negrii au crezut în forțele proprii și, după ce au învins în cele două meciuri disputate pe teren propriu, s-au impus și în meciul disputat sâmbătă, salvându-se astfel de la retrogradare. Bănățenii au terminat pe locul 12 actualul sezon al Ligii Naționale și au intrat deja în vacanța de vară. În meciul cinci, timișorenii au condus încă din primul sfert cu un punct, pentru ca, la pauza mare, Timba să fie condusă cu patru puncte. Ofensiva ”urșilor” a continuat în sfertul trei, adjudecat de bănățeni, aceștia reușind să se mențină la conducere până la final. Scorul final de 75-65 pentru Timba a demonstrat că galben-negrii au valoarea necesară de a rămâne încă un sezon în elita baschetului masculin din România. Cel mai eficient marcator al Timbei a fost încă o dată Glynn, cu 21 de puncte marcate, urmat de Brown cu 20 de reușite.