Acasă Sport BC Timba a răpus Sibiul pe teren propriu

BC Timba a răpus Sibiul pe teren propriu

baschetBaschet Club Timba a înregistrat al doilea succes consecutiv din returul Ligii Naționale, în partida disputată sâmbătă, pe teren propriu, în compania celor de la CSU Atlassib Sibiu. Bănățenii și-au asigurat locul XIII în campionat în urma victoriei contra sibienilor, pe care i-au învins la finalul unui meci spectaculos, cu 84-80. Moralul bun din urma victoriei înregistrate în etapa precedentă contra celor de la Dinamo i-a ajutat pe elevii lui Bogdan Murărescu să se impună în fața celor de la Atlassib, chiar dacă sibienii veneau după o serie de partide bune făcute în fața unor echipe aflate în fruntea clasamentului Ligii Naționale. Startul de meci a aparținut galben-negrilor, care s-au distanțat la capătul primului sfert la 12 puncte. Oaspeții au intrat în joc de-abia în sfertul doi, Sibiul adjudecându-l cu 22-16. ”Urșii” au intrat la puza mare cu un avantaj de șapte puncte, pe care, au reușit să-l mențină și în penultimul sfert, când bănățenii s-au impus cu 19-18. Sibiul a mai recuperat din diferență în ultimele zece minute, însă jocul ofensiv bun al timișorenilor a făcut ca victoria să revină Timbei. Grație evoluției remarcabile a jucătorilor Glynn și Huckaby, Timba s-a impus în fața Sibiului cu 84-80, înregistrând astfel cea de-a șaptea victorie din actuala stagiune a Ligii Naționale. Cel mai eficient marcator din tabăra galben-negrilor a fost Glynn, cu 15 puncte marcate și 15 recuperări. În etapa viitoare, ”urșii” vor întâlni în deplasare pe Miercurea Ciuc, ocupanta locului XIV în clasamentul general.