Acasă Sport BC Timba nu-şi revine din înfrângeri

BC Timba nu-şi revine din înfrângeri

baschetO nouă etapă, o nouă înfrângere pentru formaţia de baschet masculin BC Timba, echipă care a ajuns pe ultimul loc în clasamentul general al Ligii Naţionale.

Bănăţenii conduşi de Bogdan Murărescu au ajuns la cea de-a şaptea înfrângere din actuala stagiune, ultima fiind înregistrată împotriva echipei SCM U Craiova. Chiar dacă au plecat învinşi de pe terenul Craiovei, „urşii” au reuşit să joace un baschet bun, insuficient însă să aducă cea de-a doua victorie din acest sezon. Bănăţenii au început bine meciul disputat sâmbătă în Sala Polivalentă din Craiova şi s-au ţinut bine până la mijlocul primului sfert. Galben-negrii s-au văzut conduşi din primul sfert cu nouă puncte, pentru ca, la pauza mare, Craiova să se distanţeze la 16 puncte. În repriza a doua, timişorenii au încercat să salveze partida, însă au fost opriţi de atacul eficient al oltenilor, care au reuşit să marcheze pe contraatac. BC Timba s-a impus în sfertul trei cu 27-16, insuficient pentru „urşi”, care au părăsit învinşi Craiova. Scorul final al întâlnirii a fost 85-71, rezultat ce o coboară pe Timba pe ultimul loc în Liga Naţională. Bridgewaters, cu 22 de puncte, a fost principalul marcator al Timbei. În runda următoare, Timba va primi vizita echipei Gaz Metan Mediaş, grupare aflată la un punct distanţă de Timba, pe locul zece.