Acasă Sport BC Timișoara a ieșit din cursa pentru locul IV

BC Timișoara a ieșit din cursa pentru locul IV

baschet 8Baschet Club Timișoara a pierdut orice șansă de a prinde locul patru la finalul sezonului regulat al Ligii Naționale, după eșecul de pe teren propriu în compania celor de la CSS Giurgiu. Partida dintre BC Timișoara și CSS Giurgiu, disputată miercuri, în sala ”Constantin Jude” din Timișoara, trebuia câștigată de alb-violeți, aceștia fiind considerați favoriți înaintea meciului contra unei echipe ce se află pe locul XII în campionat. Prima repriză a aparținut echipei vizitatoare, care, după primele zece minute, aveau un punct avans pe tabelă. ”Leii” și-au revenit în sfertul doi, pentru ca, la pauză, BC Timișoara să conducă pe tabelă cu 49-46. Oboseala și lipsa de inspirație pe faza de atac au făcut ca bănățenii să cedeze inițiativa, fapt ce a ajutat echipa din Giurgiu să preia conducerea. Sfertul trei a fost adjudecat de CSS cu 20-17, gruparea antrenată de Christopher Terrel beneficiind de jocul foarte bun făcut de Petty, baschetbalist ce a marcat peste 40 de puncte în cele patru reprize. Ultimele zece minute nu au schimbat nimic în evoluția jocului, bănățenii terminând înfruntarea învinși de o echipă mai slab cotată. Scorul final a fost 96-86 pentru Giurgiu, înfrângerea punând capăt oricărei speranțe a alb-violeților de a termina sezonul regulat pe locul patru. La finalul partidei, antrenorul timișorenilor a declarat că meciul a fost unul slab și și-a asumat întreaga responsabilitate a înfrângerii asupra sa. ”Leii” au șanse în continuare să termine pe locul cinci, dacă înving în meciul următor, iar contracandidata bănățenilor pierde măcar un meci.