Acasă Sport BC Timișoara – fără milă în fața lui Dinamo București

BC Timișoara – fără milă în fața lui Dinamo București

Baschet Club Timișoara continuă seria victoriilor în Divizia A, băieții lui Predrag Badnjarevic revenind după etapa a XXV-a pe locul doi în clasament și, după victoria categorică obținută în fața celor de la Dinamo București, gruparea alb-violetă a egalat-o pe Gaz Metan Mediaș, ambele formații având acum 43 de puncte. Cu un nou antrenor secund, în persoana sârbului Srdjan Jovanovic, după plecarea lui Perovic, bănățenii au defilat în partida de sâmbătă, jucată în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, în fața echipei Dinamo București, timișorenii reușind pentru a doua oară în acest sezon să înscrie peste 100 de puncte.  ”Leii din Banat” au pornit tare partida contra echipei din capitală și după primele zece minute de joc, tabela indica un avantaj de 13 puncte în contul BCT-ului. Sfertul doi s-a desfășurat sub același scenariu, bănățenii reușind să înscrie coș după coș, pentru ca, la pauza mare, băieții lui Badnjarevic să aibă un ecart de 18 puncte. Cu victoria deja adjudecată, tehnicianul echipei din Timișoara a introdus în teren toți jucătorii trecuți pe foaia de joc, astfel că în ultimele două sferturi, pentru BCT au jucat mai mult jucătorii tineri. Ultimul sfert al întâlnirii a început de la scorul de 77-49 pentru alb-violeți, ultimele zece minute de joc fiind la discreția formației gazdă. Scorul final al meciului dintre BC Timișoara și Dinamo București a fost 100-58, BCT-ul recuperând astfel terenul pierdut săptămâna trecută, când au fost învinși suprinzător pe terenul celor de la Giurgiu. Siriscevic a fost din nou principalul marcator al grupării timișorene, jucătorul marcând un total de 22 de puncte. Următoul meci pentru BCT este programat pe 22 martie, însă până atunci, patru dintre baschetbaliștii bănățeni, alături de tehnicianul Predrag Badnjarevic, vor lua parte la turneul All Star Game, ce va avea loc la Timișoara, pe 20 martie.