Acasă Sport BCM Bega Danzio Timișoara – ultimul amical înainte de noul sezon

BCM Bega Danzio Timișoara – ultimul amical înainte de noul sezon

Formația de baschet feminin BCM Bega Danzio Timișoara este pe ultima sută de metri înainte de startul noului sezon, fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au disputat un ultim meci de pregătire în care au avut ocazia să pună la punct ultimele detalii înaintea partidei din Cupă contra campioanei ICIM Arad. Alb-violetele au reușit să câștige ultimul amical al verii contra echipei din Serbia, Hemofarm Vrșeț. Bănățenele s-au impus la capătul celor patru sferturi cu scorul de 85-77, după ce la pauză timșorenele erau conduse cu trei puncte. Cea mai eficientă marcatoare pentru Danzio Timișoara a fost Martina Osterman cu 21 puncte, urmată de Anca Stoenescu, cu 20 puncte, Biljana Pesovic, cu 17 puncte și Corina Moroșan cu 16 puncte. La partidă au luat parte și oficiali ai echipei ICIM, care au vrut să vadă în ce formă sunt fetele de la Danzio, în vederea dublei din Cupă. Întâlnirea dintre BCM Danzio şi ICIM Arad este programată pentru vineri, de la ora 18:00, în Sala ”Constantin Jude”. Returul dintre cele două formaţii se va juca săptămâna viitoare la Arad. Formația arădeană este deținătoarea Cupei și campioana României, alb-violetele urmând să aibă două meciuri foarte grele care le vor arăta dacă sunt în stare să emită pretenții în sezonul următor la un loc pe podium. BCM Bega Danzio a reușit sezonul trecut o calificare în play-off-ul Diviziei A, performanță ce se dorește a fi depășită sezonul acesta, mai mult, timișorenele dorindu-și să aibe și un parcurs cât mai lung în competițiile europene.