Acasă Sport BCM Danzio a încheiat turul Ligii Naționale cu victorie

BCM Danzio a încheiat turul Ligii Naționale cu victorie

Echipa de baschet feminin BCM Danzio a încheiat prima parte a Ligii Naționale cu o victorie ce i-a asigurat o clasare în primele opt echipe ale campionatului, înaintea pauzei de iarnă. Gruparea condusă de Dan Ionescu a reușit să-și revină după seria de cinci înfrângeri consecutive și a bifat cel de-al optulea succes din actuala stagiune, împotriva echipei CSM Oradea. Partida disputată la Timișoara a fost la discreția bănățencelor, acestea reușind să-și surclaseze adversarele, mult mai slab cotate. Fără nicio victorie în actualul sezon, echipa din Oradea a fost nevoită să se recunoască învinsă de Timișoara, echipa de la malul Begăi controlând partida în toate cele patru sferturi. Timișorencele au pornit tare încă din primul minut și au reușit să se distanțeze la 13 puncte încă din primul sfert. Cu 22 de puncte marcate în sfertul doi, Danzio a intrat cu un avantaj de 20 de puncte la pauza mare. Cum problema învingătoarei s-a rezolvat încă din prima parte a înfruntării, antrenorul echipei timișorene a trimis în teren toate jucătoarele pe care le avea la dispoziție, din primul minut al sfertului trei. Cu jucătoarele mai puțin folosite în acest sezon, Danzio s-a impus în penultimul sfert cu 17-16, pentru ca, în sfertul patru, trupa bănățeană să mărească diferența pe tabelă pentru o victorie importantă în vederea accederii în play-off-ul de la finalul campionatului regulat. Scorul final al partidei dintre BCM Danzio și CSM Oradea a fost 82-54. În urma meciului de la Oradea, Danzio ocupă poziția a șaptea, cu opt victorii și șase înfrângeri, și a acumulat 22 de puncte. Cea mai eficientă marcatoare a bănățencelor a fost Adina Stoedin, cu 19 puncte. Echipa timișoreană va disputa următorul meci oficial la mijlocul lunii ianuarie.