Acasă Sport BCM Danzio – eliminată în sferturile Cupei

BCM Danzio – eliminată în sferturile Cupei

Formaţia de baschet feminin BCM Danzio Timişoara nu a reuşit să treacă mai departe în Cupa României, timişorenele fiind eliminate în faza sferturilor de mult mai puternica ACS Sepsi Sfântu Gheorghe.

Fetele antrenate de Dan Ionescu au jucat ambele manşe în deplasare în Covasna. Meciul tur s-a încheiat cu scorul de 82-46, rezultat ce a asigurat înaintea meciului doi calificarea grupării din Sfântu Gheorghe. „Panterele” s-au mişcat mai bine în meciul doi, disputat luni, însă nu au putut emite pretenţii la victorie, ACS Sepsi impunându-se la finalul celor patru sferturi cu scorul de 83-51. Pesovici, cu 17 puncte şi Kilin, cu 10 reuşite, au fost principalele marcatoare ale echipei bănăţene în meciul doi contra celor de la ACS Sepsi. BCM Danzio a părăsit astfel Cupa României şi se poate pregăti pentru meciurile din Liga Naţională, acolo unde ocupă locul 9, cu 18 puncte. Primul meci oficial al timişorenelor în campionat, din acest an, va avea loc pe 18 ianuarie, în deplasare, împotriva echipei de pe locul doi, CSU Alba Iulia.