Acasă Sport BCM Danzio – învinsă la limită de Alexandria

BCM Danzio – învinsă la limită de Alexandria

baschet 26BCM danzio a jucat miercuri primul meci din seria celor șase partide vitale pentru prinderea unui loc în play-off-ul Ligii Naționale, împotriva celor de la CSBT Alexandria. Bănățenele au jucat mult mai bine decât în partida din tur, când Alexandria s-a impus, însă nu au reușit să păstreze toate punctele puse în joc. Presiunea partidei a fost vizibilă în jocul ambelor echipe, atât Timișoara cât și Alexandria fiind principalele contracandidate la prinderea unuia dintre locurile 6-8. Startul partidei, ce a avut loc în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, a aparținut echipei vizitatoare, care, după primele zece minute de joc, avea șase puncte avans. Elevele lui Dan Ionescu nu au izbutit să revină în avantaj nici în sfertul doi, astfel că la pauză Alexandria avea un avans de opt puncte. La reluarea meciului, ”panterele” au făcut mai puține greșeli personale și au reușit să-și adjudece sfertul trei cu 24-18. Danzio nu a cedat lupta și a preluat conducerea în ultimul sfert, însă nu a reușit să păstreze avantajul până la final, astfel că meciul din etapa a XXI-a dintre Danzio și Alexandria s-a încheiat cu victoria la limită a echipei din Teleorman. Scorul final a fost 78-74, echipei timișorene rămânându-i astfel ca obiectiv clasarea pe locul șapte. Brown, cu 23 de reușite, urmată de Stoiedin, cu 18 puncte marcate, au fost principalele marcatoare ale echipei bănățene.