Acasă Sport BCM Danzio s-a impus fără probleme împotriva Rapidului

BCM Danzio s-a impus fără probleme împotriva Rapidului

baschet 2Echipa de baschet feminin BCM Danzio a bifat al 9-lea succes din Liga Națională, fetele antrenate de Dan Ionescu reușind să treacă în etapa a XXIV-a de Rapid București. ”Panterele” au jucat din postura de favorite în meciul de sâmbătă disputat pe terenul timișorenelor și nu au avut nici-o problemă în a se impune în fața echipei clasate pe 12 în clasamentul general. Primul sfert a fost unul echilibrat, Danzio reușind să-l termine cu avantaj de doar patru puncte. În sfertul doi, timișorenele s-au distanțat pe tabelă și s-au impus cu 19-12, pentru ca la puază scorul să fie 46-35. La revenirea de la cabine, elevele lui Dan Ionescu s-au desprins decisiv pe tabelă, după ce și-au adjudecat penultimul sfert cu 29-14. Ultimele zece minute ale înfruntării nu au adus nici o schimbare, astfel că BCM danzio s-a impus încă o dată în fața Rapidului cu scorul final de 89-62. Cea mai eficientă marcatoare din tabăra bănățenelor a fost Pesovic, cu 23 de puncte. La finalul partidei, antrenorul gazdelor a declarat că victoria a fost una previzibilă, având în vedere valoarea scăzută a echipei din București, însă nu a fost mulțumit de faptul că elevele sale au făcut împotriva unei adversare modeste prea multe greșeli neforțate. BCM Danzio se află, după etapa a III-a din retur, pe locul 9 în clasamentul general, cu 24 de puncte acumulate.