Acasă Sport Campionatul Naţional de Viteză – dominat de reşiţeni

Campionatul Naţional de Viteză – dominat de reşiţeni

"Hora n-are frâne!"
Etapele cu numărul XI şi XII ale Campionatului Naţional de Viteză în Coastă, ce au avut loc week-endul precedent la Rânca, au fost monopolizate de pilotul reşiţean de la UCM Sport, Lucien Hora. Etapa cu numărul XI a a fost câştigată detaşat de reşiţeanul Lucien Hora, acesta stabilind cu automobilul de concurs Lola F 3000 un nou record pe traseul de la Novaci – Rânca, record stabilit pe un traseu foarte ud. Hora a fost urmat pe locul doi de Paul Andronic, iar pe locul trei de Lucian Răduţ, ambii terminând în urma lui Hora, la mai bine de 9 secunde, o diferenţă mare în lumea automobilismului. Colegul de echipă al lui Hora, Christian Nistoran, a reuşit să câştige etapa a XI-a la grupa N, însă în etapa a XII-a, pilotul reşiţean a întâmpinat probleme la maşina de concurs şi a fost nevoit să se retragă. Nistoran a terminat pe poziţia a V-a la general, în Clasamentul Open, la Cupei Gorjului la viteză în coastă. A urmat etapa cu numărul XII a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă, unde, din nou, Lucien Hora a reuşit să se claseze pe locul I, reşiţeanul terminând la o diferenţă foarte mare de locul doi, cu peste 13 secunde avans. Etapele de la Rânca au fost cu noroc şi pentru pilotul timişorean Adrian Moraru. Pilotul echipei Confort Rally Team a reuşit să se claseze pe locul 10 în etapa cu numărul XI, iar în următoarea etapă, timişoreanul a reuşit să termine cursa pe poziţia a şaptea. Moraru poate spune că şi-a îndeplinit obiectivul, rezultatele obţinute de pilotul timişorean fiind bune, mai ales că traseul a fost unul tehnic, punând mari probleme chiar şi piloţilor experimentaţi. Piloţii din campionatul Naţional de Viteză vor concura, peste trei săptămâni, în următoarea etapă din Campionatul Naţional de Viteză în Coastă. Etapa cu numărul 13 este programată să se desfăşoare la Râşnov, în judeţul Braşov.